Eksperti: Mobilo tālruņu bāzes stacijas veselībai kaitējumu nerada

Iedzīvotāju uzmanība aizvien tiek pievērsta mobilo tālruņu bāzes stacijām, kas dažkārt atrodas uz dzīvojamo māju jumtiem. Tomēr speciālisti atzīst, ka šādām bāzes stacijām ir zema līmeņa elektromagnētiskie lauki, kas lielu ietekmi uz cilvēka veselību neatstāj.

Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns, profesors Guntars Balodis Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" pavēstīja, ka bāzes stacijas uz māju jumtiem tiek uzstādītas galvenokārt tādēļ, lai visas iespējamās vietas, kur cilvēks var atrasties, būtu noklātas ar elektromagnētiskā lauka līmeni, kas nodrošina mobilo telefonu darbību.

"Ne jau vienmēr mēs esam uz ielas vai pie loga, kad gribam piezvanīt, un, piemēram, ja mēs esam kādā mūrī iekšā, tad parasti mobilais signāls nav pietiekami spēcīgs, tādēļ vajag tuvāk un tas ir iemesls, kāpēc bāzes stacijas tiek liktas uz māju jumtiem," stāsta Balodis.

Balodis norādīja, ka mobilo telefonu pakalpojumu sniedzēju uzstādītie torņi atrodas ik pa 7-10 km, bet normāli vajadzētu būt ik pa trīs kilometriem.

Speciālisti arī atzīst, ka jau 20 metru attālumā no šiem bāzes raidītājiem izkliede ir tik liela, ka mūsu veselībai tas nevar kaitēt.

Veselības inspekcijas pārstāve un higiēnas arste Maija Šnepste pavēstīja, ka elektromagnētisko lauku intensitāti mēra akreditētas laboratorijas un mērījumu rezultāti tieši no mobilo telefonu bāzes stacijām ir samērā zema līmeņa.

"Tie rezultāti ir apmēram 0,5 – 1% no pieļaujamām pamatierobežojumu vērtībām. Tie skaitļi tiešām ir ļoti niecīgi, tie ir zema līmeņa elektromagnētiskie lauki, kas, protams, var izraisīt diskusijas par kaut kādu iespējamu ietekmi uz veselību, bet tādu objektīvu, pierādāmu rezultātu pagaidām nav," atzīst Šnepste.

Veselības inspekcijas pārstāve gan norādīja, ka zināms risks varētu būt cilvēkiem, kas ilgstoši lieto mobilo tālruni (nepārtraukti apmēram 50 minūtes), un vecākiem iesaka, lai bērniem atļauj lietot mobilos telefonu no septiņu gadu vecuma. Vēl labāk būtu, ja aprobežotos ar īsziņām.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš atzīst, ka, ja bāzes stacija uz nama jumta jau ir uzstādīta, iedzīvotāji maz ko var ietekmēt un mainīt.

"Vienīgais - bāzes stacijas uzstādītājs parasti nomā jumtu, un nama pārvaldniekam būtu jādod atskaite iedzīvotājiem par ieņēmumiem, kas tiek saņemta par uzstādīto bāzes staciju. Taču, ja bāzes stacija vēl nav uzstādīta, iedzīvotāji var pieņemt subjektīvu lēmumu, ka viņi negrib šādu staciju uz savas mājas jumta. Bet par to ir jānobalso vairākumam dzīvokļu īpašnieku," stāsta Peipiņš.

Pilns raidījuma "Kā labāk dzīvot" ieraksts par elektromagnētisko viļņu ietekmi uz cilvēku veselību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt