EK ekspertus lūgs izvērtēt Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbu atbilstību ieguldītajam

Latvija ir vērsusies Eiropas Komisijā, lūdzot ekspertus izvērtēt līdz šim paveikto gudrona dīķu sanācijas darbu atbilstību ieguldītajam finansējumam, aģentūru LETA informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (RP) preses sekretāre Maija Pētermane.

Ekspertiem būs jāsniedz savi komentāri un priekšlikumi par tehniskajiem risinājumiem, kā šo projektu pabeigt plānotajā termiņā. Bet par turpmāko rīcību saistībā ar gudrona dīķiem ministrs lemšot pēc konsultācijām ar ekspertiem.

Kā pastāstīja ministra pārstāve, gudrona dīķu sanācijas projekts ir otrs lielākais vides investīciju projekts Eiropas Savienībā šajā plānošanas periodā. Darbi ir sarežģīti, taču no to īstenotāju puses - uzņēmuma "Skonto būve" - darbi nesokas tik raiti un progress nav tāds, kāds tika sākotnēji gaidīts.

Ar ekspertiem tiksies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Finanšu ministrijas un projekta īstenotāju "Skonto būve" pārstāvji, kā arī projekta īstenotāji kopā ar ekspertiem klātienē apmeklēs objektu. Eksperti ir no JASPERS jeb ''Joint Assistance to Support Projects in European Regions''. JASPERS ir tehniskā atbalsta instruments tām 12 ES dalībvalstīm, kas pievienojās Eiropas Savienībai (ES) 2004. un 2007.gadā un tā mērķis ir palīdzēt šo valstu iestādēm sagatavot īpaši kvalitatīvus un apjomīgus projektus, ko līdzfinansē no ES fondiem.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanas projekts tika sākts 2011.gadā. Dienvidu dīķī sanācijas process ir sarežģītāks, jo tur piesārņojums veido četras kārtas - virsējais slānis ir ūdens, tad seko divi sērskābā gudrona slāņi, bet apakšā ir piesārņotas smiltis, kas arī tiks utilizētas. Tiek prognozēts, ka no dienvidu dīķa tiks izvesti 60 000 tonnu pārstrādāta gudrona un 40 000 tonnu pārstrādātas smilts. Savukārt ziemeļu dīķī darbi būs vairāk saistīti ar ūdens attīrīšanu. Abu dīķu attīrīšanas darbus, tostarp labiekārtošanu, plānots pabeigt 2015.gadā.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanas projektu SIA "Skonto būve" izstrādājusi kopā ar vācu firmu "MUEG". Attīrīšanas darbos strādā gan vācu, gan latviešu speciālisti.

Sanācijas projekta kopējās izmaksas ir 20,3 miljoni latu, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļi ir 14,2 miljoni latu, bet valsts budžeta finansējums - 6,1 miljons latu.

Dīķi atrodas Inčukalna pagasta teritorijā 30 līdz 35 kilometrus uz austrumiem no Rīgas. 20.gadsimta 50.-80.gados no Rīgas naftas pārstrādes un smēreļļu rūpnīcas tika izvests sērskābais gudrons - ražošanas atkritums, kas veidojās medicīnisko un parfimērijas eļļu ražošanas procesā. Līdz 20.gadsimta 70.gadu sākumam to uzglabāšanai tika izmantots ziemeļu dīķis, bet vēlāk - dienvidu dīķis. Atkritumi tika izgāzti smilts karjeros bez pamatnes un bortu hidroizolācijas.

Abos gadījumos gudrona dīķu piesārņojums infiltrācijas ceļā nonācis gruntsūdeņos un arī artēziskajos ūdeņos 70 līdz 90 metru dziļumā. Piesārņotie artēziskie ūdeņi ar ātrumu 25 līdz 35 metri gadā virzās uz ziemeļiem Gaujas upes virzienā. Piesārņoto pazemes ūdeņu apjoms ziemeļu dīķa apkārtnē ir 108 000 kubikmetru, savukārt piesārņoto pazemes ūdeņu izplatības areāli ziemeļu dīķim ir 148 hektāri, bet dienvidu dīķim - 139 hektāri.

Sērskābais gudrons pēc izskata ir melna, šķidra, pusšķidra vai cieta masa ar izteiktu sēra dioksīda smaku. Šo gadu laikā dīķos regulāri gājuši bojā dažādu sugu ūdensputni, kuriem gan sērskābes, gan naftas dēļ salīp spalvas, kas liedz putniem lidot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti