Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Vilnis Štrams: Es neesmu nodevējs

Panorāma

Policisti no nelegāliem tīkliem atbrīvo milzu lomu

Eiropā trūkst tuberkulozes vakcīnu

Eiropā, arī Latvijā trūkst tuberkulozes vakcīnu

Pāris nedēļu laikā Latvijā pilnībā izsīks tuberkulozes vakcīnu krājumi. Tehnisku sarežģījumu dēļ to ražošanu uz laiku apturējis Dānijas uzņēmums, kas piegādā vakcīnas visai Eiropas Savienībai. Atšķirībā no līdzīgiem gadījumiem iepriekš, šoreiz palīdzību atteikušas arī kaimiņvalstis.

Tuberkulozes vakcīnas, kas nepieciešamas zīdaiņiem jau pirmajās pāris dienās pēc dzimšanas, šobrīd ceļo starp dažādām Latvijas ārstniecības iestādēm. Tās, kur vakcīnas vēl saglabājušās, izpalīdz slimnīcām, kur to krājumi jau beigušies.

Pēc pāris nedēļām vakcīnu Latvijā vairs nebūs vispār. Līdzīga situācija valda visā Eiropā.

„Bija gads, kad arī bija trūkums, toreiz Lietuvas kolēģi mums palīdzēja un mēs varējām izdzīvot līdz kārtējai piegādei. Šoreiz diemžēl mūsu kaimiņi nevar palīdzēt, jo viņiem pašiem varētu beigties šī vakcīna,” stāsta Slimību profilakses un kontroles centra speciālists Jurijs Perevoščikovs.

Tuberkulozes vakcīnas teju visām Eiropas Savienības valstīm piegādā viens ražotājs – Dānijas uzņēmums “Statens Serum Institut”. Tagad to piemeklējušas tehniskas problēmas, kuru risināšanai vajadzīgi vairāki mēneši. „Paredzamais laiks, kad varētu tikt atjaunota vakcīnu pret tuberkulozi ražošana, ir maijs-jūnijs,” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Aprēķināts, ka līdz šim laikam Latvijai būs nepieciešams aptuveni 8,5 tūkstoši vakcīnu. Pēc kaimiņvalstu atteikuma, palīdzība meklēta pie ražotājiem Bulgārijā un Polijā, kur vakcīnas ražo vietējam tirgum. Bulgārija piegādāt vakcīnas Latvijai jau atteikusies, bet Polija solījusi dot atbildi pēc divām nedēļām. Polijas vakcīnas gan nav iekļautas Latvijas zāļu reģistrā.

„Šis te konkrētais tuberkulozes zāļu vakcīnas ražotājs – viņš ir vienīgais, kuram ir reģistrēta šī te vakcīna. Bet ir alternatīva veida vakcīnas, kurām ir citi ražotāji. Atšķirība ir tāda, ka gadījumā, ja mēs saņemtu pozitīvu atbildi par iespēju iegādāties šīs alternatīvās vakcīnas, varētu būt cita vakcīnas ievešanas kārtība,” skaidro Štālberga.

Ja Polija tomēr no darījuma atteiksies, Nacionālais veselības dienests sola meklēt vakcīnas ārpus Eiropas Savienības robežām. Kā skaidro ārsti, izvairoties no parādīšanās sabiedrībā, inficēšanās risks zīdaiņiem ir neliels, ja vien ar tuberkulozi nav slims kāds no mājiniekiem. Pērn ar šo infekciju slimību saslimuši 637 Latvijas iedzīvotāji, no tiem ap 40 – bērni.

Nesen brīdinājums par kāda darbinieka saslimšanu ar tuberkulozi izsūtīts arī Saeimā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt