Dzīve pēc PSRS sabrukuma palīdzējusi Gruzijai uzvarēt Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gruzijas varas iestādes sākušas pakāpeniski atcelt koronavīrusa ierobežošanas pasākumus un paziņojušas, ka no 1. jūlija valsts ir gatava uzņemt ārzemju tūristus. Par efektīvu rīcību pandēmijas ierobežošanā mazā Gruzija saņēmusi starptautisku atzinību, un tā ir pilnīgi pelnīta – mirstība ar Covid-19 šeit ir viena no zemākajām pasaulē. Līdztekus veiksmīgai stratēģijai sava loma bijusi arī rūdījumam, ko guvuši iedzīvotāji, pārciešot ne mazumu grūtību pēcpadomju periodā.

Ārkārtējās situācijas režīms Gruzijā beidzās 23. maijā. Tomēr daļa ierobežojumu un aizliegumu nepieciešamības gadījumā būs spēkā arī pēc šī režīma atcelšanas, paredz jau apstiprinātie Sabiedrības veselības aizsardzības likuma grozījumi.

Atdzīvināt tūrismu

Tūrisma nozare Gruzijas ekonomikai ir ļoti svarīga. 2019. gadā šī valsts, kurā ir 3,7 miljoni iedzīvotāju, uzņēma apmēram deviņus miljonus tūristu. “Gruzija kļūs par vienu no pirmajām valstīm, kas atvērs savas robežas un tūrisma infrastruktūru ārzemju viesu uzņemšanai,” jau  maija sākumā paziņoja Gruzijas premjerministrs Giorgijs Gaharija.

Viņš apsolīja atbrīvot tūrisma sektora uzņēmumus no nekustamā īpašuma nodokļa 2020. gadā un subsidēt kredītmaksājumus līdz 1,3 miljonu eiro apmērā par 80% viesnīcām ar apgrozījumu līdz 5,7 miljoniem eiro gadā.

Jūnijā tika atvērtas Melnās jūras piekrastes pludmales, no 15. jūnija sāks darbu tūrisma uzņēmumi, bet vēl pēc divām nedēļām valstī drīkstēs ierasties ārzemju tūristi. “Tūrisma atjaunošana notiks ar visām drošības garantijām. Krievijas tūristi bija svarīga mūsu tūrisma daļa, tāpēc mēs būsim gatavi viņus uzņemt tāpat kā agrāk,” paziņoja Gruzijas ekonomikas ministre Natija Turnava.

Pielaikošanas kabīnes aizies pagātnē

Atdzīvojas arī citi ekonomikas sektori. Piektdien pēc divu mēnešu pārtraukuma atsāka strādāt visi sabiedriskā transporta veidi, ieskaitot Tbilisi metro. Visiem pasažieriem jābūt maskās. Par to atbild sabiedriskā transporta uzņēmumi, paskaidrojis premjerministrs Gaharija.

Maskas un sociālās distancēšanās ievērošana obligāta arī sabiedriskajās iekštelpās. No nākamās nedēļas sākuma būs atvērta daļa veikalu, tirgi un restorāni, kuriem ir galdiņi ārā. Kāda apģērbu veikalu tīkla īpašnieki plāno pasākumus pret epidēmiju – tiks likvidētas uzlaikošanas kabīnes.

Pagaidām apģērbu un apavu veikali strādā tikai tiešsaistē, jo tiek uzskatīti par augsta riska zonu. Slēgtas viesnīcas un sporta zāles, valūtas maiņas kioski, masu pasākumi pagaidām netiek atļauti, skolēni un studenti mācās distancēti.

Koronavīruss “atbraucis” uz Gruziju taksometrā

Koronavīrusa ierobežošanas pasākumi Gruzijā bija visai stingri. Jau janvāra beigās tika pārtraukta aviosatiksme ar Ķīnu, februārī – ar Irānu un Itāliju, bet marta beigās tika atcelti visi avioreisi.

Pirmais Covid-19 gadījums tika atklāts 26. februārī. 50 gadus vecais inficētais vīrietis atgriezās dzimtenē no Irānas, turklāt līdz Azerbaidžānas un Gruzijas robežai viņš brauca ar taksometru. Viņam bija acīmredzamas saslimšanas pazīmes, un tieši no robežas viņu nogādāja slimnīcā Tbilisi, kur diagnoze tika apstiprināta ar testu.

Vairāki nākamie gadījumi arī bija “importēti”, šoreiz no Itālijas. Marta vidū valdība sāka ieviest ierobežojumus, bet 21. martā tika pasludināts ārkārtējās situācijas režīms. Varas iestādes neaprobežojās ar skolu, veikalu, restorānu, sporta zāļu slēgšanu, pulcēšanās aizliegumu un robežu slēgšanu. Tika pilnībā apturēta autobusu, metro un maršruta mikroautobusu kustība visā valstī. Pilsētās naktīs bija spēkā komandanta stunda.

Stingrajiem pasākumiem un pilsoņu apzinīgumam bija panākumi – pēc “Worldometer” datiem 30. maijā Gruzijā konstatēti 757 inficēšanās ar jauno koronavīrusu gadījumi, bet 12 cilvēki miruši ar vīrusa izraisīto slimību Covid-19. 600 saslimušie jau izveseļojušies.

Krīzes laiks saliedē

Gruzijas valdības stratēģija saņēmusi Pasaules Veselības organizācijas uzslavu par savlaicīgiem pasākumiem pret epidēmiju, kas palīdzēja valstī saslimstību noturēt zemā līmenī.

Laikraksta “The Washington Post” portālā publicētā raksta autors aicina superlielvalstis mācīties no mazām valstīm, tostarp Gruzijas, kā jāreaģē uz pandēmijas draudiem.

Rakstā citēts Gruzijas vēstnieka ASV Dāvida Bakradzes komentārs. Viņš savas valsts panākumus cīņā ar koronavīrusu pirmām kārtām izskaidrojis ar valdības operatīvu rīcību un agru starptautiskās satiksmes slēgšanu.

Turklāt, pēc vēstnieka teiktā, periodā pēc Padomju Savienības sabrukuma Gruzijas tauta pārcietusi ne mazumu grūtību un norūdījusies. Tāpēc pilsoņi bijuši gatavi upurēt ierasto dzīvi un pieņēmuši sociālo distancēšanos un aizliegumus pārvietoties. “Mēs esam pieraduši būt disciplinēti un saliedēti grūtos laikos,” paskaidroja vēstnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti