2017. gadā pirmreizēji melanoma tika atklāta 230 pacientiem. Kopš 2017. gada precīzu datu par saslimstību ar šo slimību Latvijā nav, taču nav arī pamata domāt, ka situācija uzlabotos – to nenovēro arī ārsti. Liela daļa no pacientiem, kuri saskaras ar ādas vēzi, ir saslimuši tieši ar melanomu. To iegūt ir lielāks risks, ja cilvēks bieži un ilgi uzturas saulē.
Dermatologs, biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi vadītājs" Raimonds Karls skaidroja – melanomas iegūšanu var veicināt divējādi. Viens ir ģenētiskais faktors, proti – šeit lielāks risks ir gaišādainiem cilvēkiem, zilu acu īpašniekiem. Un melanomu izprovocēt var arī ārējās vides faktori.
"Apkārtējās vides lielākais kancerogēns ir UV starojums. Līdz ar to matemātika ir gana skaidra – jo mazāk UV staru dzīves laikā, jo arī mazāks melanomas un citu ādas audzēju risks.
Tas UV staru avots cilvēkam pirmajā vietā ir saule, otrajā vietā ir mākslīgie stari, tātad – solārijs. Un tad vēl ir mazā daudzumā arī citi avoti, bet tie ir maznozīmīgi," stāstīja dermatologs.
Karls gan skaidroja – tas nenozīmē, ka visa vasara būtu jāpavada tikai ēnā. Galvenais ir lietot saules aizsargkrēmus, piesegt ilgi saulei atklātās ķermeņa daļas, neuzturēties atklātā saulē dienas vidū un pats galvenais – pasauļoties nedaudz, lai neapdegtu, jo tieši apdegšana rada vislielāko melanomas risku.
Taču ir cilvēki, kuriem uzturēšanās saulē ir saistīta ar darbu – piemēram, pludmales volejbolistam Edgaram Točam. Viņš pastāstīja, ka dermatologu apmeklē katru gadu. Vīrietim ir daudz dzimumzīmju, tādēļ dermatologs katru gadu pārbauda arī to izmēru, krāsu un izmaiņas. Točs uzsvēra, ka pārbaudes vizītes dod sirdsmieru gan pašam, gan arī ģimenei, bet svarīgi atcerēties – ja cilvēkam ir melanoma, tad no saules izvairīties kļūst par absolūtu nepieciešamību. Savukārt pludmales volejbolistam tas nozīmē arī karjeras beigas.
"Sakot, ka ļoti laimīgiem cilvēkiem ir daudz dzimumzīmju, tad es laikam esmu ļoti laimīgs cilvēks, jo man to ir tiešām daudz. Un es sekoju tām līdzi. Mēģinu pirms treniņiem, īpaši, kad atrodos ļoti daudz saulē, kas ir saistīts ar pludmales volejbolu – manu darba ikdienu, lietot aizsargkrēmus un rūpēties par savu ādas veselību. Tas neprasa daudz no cilvēka – aiziet pārbaudīties –, bet tas var ļoti daudz palīdzēt.
Ar melanomu savulaik slimojusi arī šīs slimības pacientu biedrības "Soli priekšā melanomai" pārstāve Sondra Zaļupe. Viņa ir arī viena no kampaņas "Dzimumzīme prasa uzmanību" organizatorēm. Zaļupe uzskata – ir svarīgi runāt par melanomas radītajiem riskiem. Maijs, kas ir melanomas mēnesis, ierasti šķiet labākais laiks, jo straujiem soļiem tuvojas pludmales sezona, pirms kuras svarīgi atgādināt par UV staru potenciālo ļaunumu.
"Tieši šogad mēs strādājam pie tā, ne tikai lai informētu, ko nozīmē melanoma, bet pievērstu tieši uzmanību šim procesam, lai mēs nenonāktu pie šīs diagnozes.
Tādēļ viens no mūsu šī gada vadmotīviem, ka mēs aicinām pašiem pievērst uzmanību, jo pamatā katra cilvēka veselība ir viņa paša atbildība.
Tādēļ šī pašpārbaude pavasarī – maijs ir brīnišķīgs laiks, kad to darīt – pašiem apskatīt savu ādu, apskatīt veidojumus, apskatīties, vai kaut kas ir mainījies no iepriekšējā gada. Vai ir kāds veidojums, kas pievērš uzmanību. Tāpat aicinām paskatīties vienam uz otru. Respektīvi paskatīties muguru vai vietas, kur ir grūtāk pašam saskatīt," stāstīja Zaļupe.
Ādas veselības jautājumu aktualizēt apņēmusies arī aktrise un sociālo tīklu influencere Ieva Florence-Vīksne. Arī viņa iesaistījusies melanomas atpazīstamības kampaņā un uzskata – influenceris var pozitīvi ietekmēt cilvēku veselības uzvedību.
"Mums ir tā iespēja "iespraukties", kādā dienā atgādinot par veselību, par to, kā to [ādu] kopt, kam jāpievērš uzmanība. Jo šajā skrējiena laikā, manuprāt, cilvēki dažreiz aizmirst vai pat neaizdomājas tik tālu. Manuprāt, svarīgākais ir dalīties savā pieredzē, un tad cilvēks spēj identificēties," stāstīja Florence-Vīksne.
Laicīgi atklāt melanomu var palīdzēt regulāra sekošana izmaiņām uz savas ādas. Aizdomu gadījumā noteikti jākonsultējas ar ārstu, bet, uzturoties saulē, svarīgi lietot saules aizsargkrēmu un stariem ilgstoši nepakļaut ar audumu neaizsargātas vietas, kā arī izvairīties no uzturēšanās saulē dienas vidū, kad stari ir visintensīvākie.