Dziedātājputnu medības Vidusjūras valstīs apdraud sugu turpmāko izdzīvošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Putnu Golgātas ceļš - tā varētu raksturot migrējošo lidoņu pārvietošanos pa vairākām Dienvideiropas un Ziemeļāfrikas valstīm, kur pēc pārlidojuma uz ziemošanas vietu nogurušos putnus sagaida tīkli, līmlentas vai bises šāvieni. Par drūmo situāciju, kādā putni šajos reģionos ir nonākuši, Latvijas Radio žurnālistei Zanei Lācei stāsta ornitologs, Dabas Aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas direktora vietnieks Jānis Ķuze.

Latvijā un Ziemeļeiropā gājputnus uztver kā pavasara vēstnešus: viņus ciena, saudzē un neaiztiek. Savukārt Ziemeļāfrikā un Eiropas dienvidos, tādās zemēs kā Ēģipte, Malta, Kipra, Albānija, Sicīlija, Grieķija mazie putniņi ir tikai olbaltumvielu avots.

Vidusjūras un Tuvo austrumu valstīs gājputnu medības notikušas arī iepriekš, taču šobrīd šī vietējo iedzīvotāju izklaide ir kļuvusi efektīvāka, jo tiek izmantotas pat tādas modernas tehnoloģijas kā mobilie viedtālruņi, ar kuriem mednieki sēž zem tīkliem un atskaņo, piemēram, vālodzes tēviņa dziesmas, tā pievilinot sugas pārstāvjus. Pēdējos 10-15 gados šajās zemēs plašāka ir kļuvusi arī ieroču izplatība. Tiek izmantotas arī īpaši lipīgas līmlentas. Ķuze zina stāstīt, ka medībās izmanto speciālus piekūnus, kas ķer mazākus putniņus.

Krodzinieks atnes trīs ceptus dziedātājstrazdus, ko neesam pasūtījuši," žurnālā "Geo" raksta putnu vērotājs Džonatans Francens. Viņš novēroja, ka par šādām maltītēm restorānos sajūsminās liela daļa Kipras iedzīvotāju.

Dziedātājputnus Latvijā apdraud ligzdošanas vietu saglabāšana. Tomēr migrācijas laikā jāpārvar daudz nopietnāki pārbaudījumi izdzīvošanai un sugas turpināšanai: grūtais pārlidojums, mednieki un daudzām sugām vēl tālāk mērojamais ceļš pāri tuksnesim. Nokļūstot ziemošanas vietā, putni sastopas ar pēdējo gadu laikā par intensīvāku kļuvušo lauksaimniecību Āfrikā, kur šobrīd aktīvi izmanto dažādas ķimikālijas augsnes apstrādei. Pavasarī putniem mērojams tikpat sarežģītais atpakaļceļš uz ligzdošanas vietām Ziemeļeiropā. Papildus minams vides piesārņojuma līmenis, kas ietekmē sugu izdzīvošanu.

Ne vienmēr dziedātājputni tiek medīti apēšanai. Pēc nogalināšanas bieži vien tie tiek aprakti vai pamesti krūmajos, lai ķertos pie nākamajām izklaidēm. Tas notiek ar īpaši saudzējamiem putniem, kuru aizsardzībai Eiropas Savienība atvēl ievērojamus līdzekļus.

Ķuze kā risinājumu gājputnu glābšanai redz Ziemeļāfrikas un Dienvideiropas tautu izglītošanu šajā jomā, jo atzīst, ka šajās zemēs ir cita kultūra un izpratne salīdzinot ar Latviju un citām Ziemeļeiropas valstīm, kur cenšas saudzēt mazos putniņus. Raidījuma "Zināmais nezināmajā" pilns ieraksts par dziedātājputnu medībām un apdraudējumu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti