Dzeramo ūdeni no avota ūdens atšķir tikai retais

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Milzīga loma cilvēka dzīvē ir ne vien ēdienam, bet arī ūdenim. Ir daudz lietu, ko cilvēki nezina par ūdeni, kas tiek pirkts veikalos. Arī pašam pirkšanas faktam vēl pirms 20 gadiem ticētu retais Latvijas iedzīvotājs, taču šodien jāprot atšķirt dzeramais ūdens no minerālūdens un avota ūdens.

Gaiss, ko elpojam un pārtika, ko lietojam, ir lietas, kuras mums nepieciešamas, lai izdzīvotu, bet milzīga nozīme cilvēku dzīvē ir arī ūdenim. Interesanti, ka vēl pirms 20 gadiem Latvijā retais ticēja, ka dzeramo ūdeni pirks veikalā, un, ņemot vērā lielo izvēli, rodas jautājumi par lietojamo ūdeni un tā kvalitāti.

"Bez ūdens nav dzīvības, tieši tāpat kā bez ēdiena. Bet, ja bez ēdiena mēs varam iztikt diezgan daudz dienu, tad bez ūdens, visdrīzāk, jau pēc divām dienām cilvēks nevar eksistēt," sacīja dietoloģe Lolita Neimane.

"Arī cilvēka ķermenis atkarībā no vecuma sastāv no ūdens, tie ir 60 – 80%, ko mūsu ķermenī veido ūdens. Arī pasauli lielā mērā klāj ūdens, taču jāatzīmē, ka tikai viens procents no visiem ūdens krājumiem ir izmantojams kā dzeramais ūdens," vērtē Sabiedrības veselības nodaļas (Veselības inspekcija) vadītāja Solvita Muceniece. 

Veikalā nopērkamie ūdens veidi tiek dalīti trīs grupās – dzeramais ūdens, minerālūdens un avota ūdens.

Dzeramais ūdens ir gan pazemes, gan virszemes ūdeņi, kuri pēc apstrādes principā pielīdzināmi tam pašam krāna ūdenim. Minerālūdens tiek iegūts no ļoti dziļiem pazemes urbumiem un tam piemīt jau dabiskās īpašības, visbeidzot, avota ūdens pie mums nonāk tieši tāds pats, kā iztek no pazemes dzīlēm.

"Virszemes ūdens, tā ir Daugava, kas apgādā aptuveni pusi no Rīgas patērētājiem. Pamatā pazemes ūdeni neapstrādā, jo tas nāk no ļoti dziļiem urbumiem. Savukārt virszemes ūdenim apstrāde un dezinfekcija ir būtiskāka. Avota ūdens ir dziļais ūdens. Minerālūdens arī ir dziļie pazemes ūdeņi, kuriem piemīt jau dabīgās īpašības, kas ir saistītas ar zemes slāni, kurā šis ūdens veidojas," pastāstīja Veselības inspekcija vadītāja Muceniece.

Latvijā ir tikai divi avoti, kuros tekošais ūdens bez jebkādas apstrādes tiek pildīts pudelēs un tirgots veikalos. Ūdens ir pilnībā pārbaudīts un drošs.

"Ja mēs skatāmies pēc ūdeņu veidiem, tad jā, avota ūdens noteikti ir labākais un visveselīgākais. Mēs bieži vien nezinām, kas iekšā ir dzeramajā ūdenī, no kurienes tas ir izcēlies, jo kā viens no būtiskiem argumentiem ir tas, ka Ministru kabineta noteikumi un Eiropas Savienības regula nenosaka to, ka uz  dzeramā ūdens pudelēm jānorāda ūdens ieguves avots, tātad - nopērkot pudeli ar ūdeni, mēs nezinām, no kurienes tas ir cēlies. Ūdens ir nācis vai nu no krāna, vai no urbuma, vai no dīķa, vai no upes – to neviens nevar pateikt. Tas ir galvenais, par ko cilvēkiem vajadzētu aizdomāties, kāpēc viņi pērk dzeramo ūdeni, nezinot to, no kurienes tas ir nācis," sacīja "Bātas avots" direktors Jānis Meniķis.

Izrādās, ka viens ūdens no otra atšķiras, tāpēc Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti" veica nelielu eksperimentu un mēģināja noskaidrot, vai cilvēki, neredzot etiķetes, spēs pateikt, kurš ir kurš ūdens, un vai padzeroties vispār jutīs kādu atšķirību.

Visi trīs ūdens veidi tika salieti glāzītēs un piedāvāti garāmgājējiem. Rezultāti interesanti, vienīgais, ko uzreiz atšķir, ir minerālūdens, bet tas pavisam noteikti tāpēc, ka eksperimentam tika izvēlēts gāzētais minerālūdens.

Dzeramo ūdeni no avota ūdens atšķīra tikai viens cilvēks.

Lai noteiktu, kurš ūdens ir labākais un piemērotākais organismam, var pievērst uzmanību gan smaržai, gan garšai, gan ārējam izskatam, sacīja Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece.

"Viss legāli nopērkamais ūdens ir atbilstoši noteikumiem ražots, atbilstošas kvalitātes," to dzeršanas drošību vērtē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) daļas vadītājs Māris Eiklons.

"Ja mēs runājam par ūdens kvalitāti, tad dzeramā ūdens piegādātājiem ir jānodrošina atbilstoši kvalitātes standarti. Ja mēs runājam par ūdens kvalitāti - vai var sagaršot kādas neatbilstības, mikrobioloģisko piesārņojumu, Jūs to nesagaršosiet. Savukārt, ja ūdenim būs pārāk daudz dzelzs vai sulfāti, kas jau tieši veselību neapdraud, tad tas varētu dot rūgteno piegaršu, iespējams, tintes garšu, ja tā ir mangānu koncentrācija palielinātā daudzumā, bet to bīstamo ķīmiju un mikrobioloģiju jūs nesagaršosiet," skaidroja Veselības inspekcijas vadītāja Muceniece.

Ūdens pie ēdiena jāizvēlas tāpat kā vīns, tāpēc vienā no Rīgas smalkākajiem restorāniem profesionāls vīnzinis Raimonds zina stāstīt par ūdens lietošanas galda kultūru.

"Vienmēr ir jāievēro klasiskie principi. Ūdens, protams, ir ļoti jūtīgs, tāpat kā vīns pret apkārtējiem aromātiem, gaismām, tā kā

ir noteikti jāparedz klusa, vēsa, sausa vieta, kur glabāt ūdeni.

Liela uzmanība jāpievērš pasniegšanas temperatūrai un visiem priekšnosacījumiem - sākot ar glāzi (caurspīdīgs stikls, lai klients redzētu, ka viņam tiek pasniegts tīrs ūdens bez nekā lieka iekšā) un temperatūru, kam jābūt klasiskai, jo ūdenim ir jābūt patīkami atdzesētam," skaidro restorāna "Vincents" vīnzinis Raimonds. 

Par vienu no kvalitatīvākajiem tiek uzskatīts tieši avota ūdens un to var pasmelt un bez jebkādas apstrādes dzert. "Avota ūdens ir viens no kvalitatīvākajiem, tādēļ ka daba to ir sastrukturējusi tādu, kāds tas arī ir. 

Minerālūdenim, kurš tiek ņemts no pazemes, bieži vien ir paaugstināti nātrija līmeņi, sāļu līmeņi un daudz kas cits, kas lielos daudzumos cilvēka organismam varbūt nav tas labākais.

Avota ūdens ir tāds, ko var dzert visu laiku, nenoteiktos daudzumos, tas ir veselīgs organismam," raidījumam "Vides fakti" pastāstīja "Bātas avota" direktors Jānis Meniķis. 

"Jāatceras, ka šķidrums ir jāuzņem un vislabākais ir ūdens. Tas patiešām ir vissvarīgākais, kas mums ikdienā būtu jāatceras, jo ūdenim ir vismaz piecas svarīgas funkcijas:

tas ir šķīdinātājs, tas ir pārnesējs, tas ir organisma attīrītājs un tad mums nevajadzēs nekādas mistiskas organisma attīrīšanas kūres, ja mēs atcerēsimies padzerties ūdeni," sacīja dietoloģe Lolita Neimane.

Tā kā cilvēks lielā mērā sastāv no ūdens, tad tomēr ikdienā vajadzētu pievērst lielāku uzmanību tam, kas tiek dzerts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti