Durvis vērusi Durbes ezera istaba

Durbes centrā, vēsturiskā ēkā, kur savulaik skolojies valodnieks Atis Kronvalds, tagad durvis vērusi Durbes ezera istaba. Uzskatāmā veidā ikvienam ir iespēja  iepazīt ne tikai ezera bagātības, bet arī tā veidošanās procesus un nākotnes apdraudējumus.

Informācija par Durbes ezera augiem, zivīm, kā arī tā rašanās vēsturi un ekoloģiskajām problēmām ezera istabā rodama dažādos veidos. Šeit katram iespēja ne tikai aplūkot ekspozīciju, bet arī praktiski darboties gan interaktīvajā vidē, gan liekot puzles vai meklējot atbildes uz jautājumiem.

Mūsu vēlme un vīzija, ka cilvēki ierosmi savām turpmākajām darbībām gūst šeit istabā uz vietas, bet tālāk dodas ārā dabā, ezerā pētīt,” saka hidrobioloģe Loreta Urtāne, ekspozīcijas saturiskās daļas veidotāja.

Ar viņu vienisprātis ir sabiedriskās vides pārvaldes „Durbe” vadītāja Santa Brāle:

„Ja bērni jau no mazotnes izpratīs šīs visas lietas savādākā rakursā, nevis tikai tā, kā viņiem to skolā māca, piemēram, aizejot pie ezera, paņemot paraugu un pētot zem lupas, vai arī dažādos interaktīvos veidos, - viņi iepazīs ezeru un viņiem būs savādāka attieksme.”

Durbes ezeram publiskās pieejamības statuss bijis jau no 14.gadsimta. To iecienījuši makšķernieki bagāto zivju lomu dēļ. Šobrīd ezerā dzīvo 14 sugu zivis, taču nākotne tām apdraudēta. Vēl 30.gados ezera dziļums bijis 8 metri, tagad dziļākā vieta ir ap diviem metriem. Loreta Urtāne konstatējusi, ka ezerā pieci metri ir sapropeļa slānis, - organiskas vielas, kas ilgstoši uzkrājušās un izgulsnējušās ezerā.

Tagad man ir citas domas - piesārņot pie Durbes ezera vai nē. Tagad visiem saku, lai savāc savus gružus,” pēc ezera istabas apmeklēšanas saka durbeniece Liene Butkus.

Ideja par šādu informatīvi izglītojošu ekspozīciju, kas veltīta ezeram, noskatīta Igaunijā pie Peipusa. Nākotnē iecerēts turpināt darbu, veidojot uzskatāmus izziņas materiālus par aizsargājamajiem putniem un biotopiem.

Ezera istabas izveidi īstenojusi sabiedriskās vides pārvalde „Durbe”, piesaistot Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt