Dod Pieci

Vents Sīlis | Dod Pieci 2019

Dod Pieci

Vilnis Sosārs | Dod Pieci 2019

Uztura speciāliste Baiba Grīnberga | Dod Pieci 2019

«Dod pieci!» uztura speciālistes ieteikumi paliatīvās aprūpes pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

18. decembrī labdarības maratona “Dod pieci!” stikla studijā Doma laukumā viesojās uztura speciāliste Baiba Grīnberga, kura šogad rūpējas par to, lai labdarības maratona dīdžeji, pārtiekot tikai no smūtijiem, uzņemtu pilnvērtīgu uzturu. Uztura speciāliste uzsvēra uztura īpašo nozīmi cilvēka veselībai un dalījās ar padomiem, kas jāņem vērā gadījumā, kad cilvēks nonācis paliatīvajā aprūpē un vairs nevar paēst pats.

„Uzturam ir liela nozīme jebkura cilvēka veselības uzturēšanā, taču īpaši svarīgs ikdienas uzturs kļūst smagi slimam cilvēkam - vissvarīgākais ir daudzveidība ikdienas ēdienkartē. Ilgstošas grūtības ēdienu kārtīgi sakošļāt un norīt var kļūt par iemeslu enterālas ēdināšanas uzsākšanai. Kamēr nav uzsākta enterāla barošana, pacientam var dot pilnvērtīgu mājās pagatavotu maltīti, tikai šķidrākas konsistences formā. Svarīgi atcerēties, ka slimniekam, gluži tāpat kā veselam cilvēkam, ir nepieciešamas visas uzturvielas, kā arī vitamīni un minerālvielas. Ja vien slimniekam nav kādas īpašas pārtikas alerģijas vai nepanesamības, uzturā būtu jābūt visām produktu grupām – gaļai, zivīm, piena produktiem, dārzeņiem, augļiem, pākšaugiem,” skaidro Baiba Grīnberga.

Uztura speciālistes padomi, kam būtiski pievērst uzmanību:
 

  1. Katrā ēdienreizē pacientam jānodrošina gan olbaltumvielas, gan ogļhidrāti, gan tauki, kā arī vitamīni un minerālvielas. Piemēram, labi sablendēta dārzeņu un gaļas biezzupa ar grūbām vai citiem graudaugiem nodrošinās organismu ar veselu buķeti uzturvielu. Savukārt nākamā ēdienreizē svaigu augļu un dārzeņu smūtijs ar pāris pilieniem kādas kvalitatīvas eļļas būs vērtīgs vitamīnu avots.

  2. Galvenie olbaltumvielu avoti slimnieka ēdienkartē varētu būt – labi pagatavota, blendēta liesa gaļa, biezpiens, olas, pākšaugi, dabīgie jogurti un piena produkti ar paaugstinātu olbaltumvielu daudzumu; ogļhidrātu avoti – visi graudaugi, arī pākšaugi, augļi; tauku avoti – kvalitatīvas pirmā spieduma eļļas, riekstu un sēklu sviesti, kvalitatīvas treknās jūras zivis, olu dzeltenumi.

  3. Ēdienkartē ir jābūt pietiekamam šķiedrvielu daudzumam, lai mazkustīgo vai pilnīgi nekustīgo pacientu nemocītu aizcietējumi. Vērtīgi šķiedrvielu avoti ir: psilliums (ceļteku sēklu klijas), linsēklas un citas sēklas, rieksti, pilngraudu produkti, dārzeņi – taču viss tikai labi sablendētā veidā. Produktu smalcināšana, kā arī termiskā apstrāde nemazina tajos esošo šķiedrvielu daudzumu.

  4. Nedrīkst piemirst par šķidrumu slimnieka ēdienkartē! Lai ūdeni vai tēju vieglāk varētu norīt un mazinātu aizrīšanās risku, ieteicams to nedaudz iebiezināt ar ceļteku sēklu klijām vai speciālajiem produktiem, kas paredzēti šādam nolūkam.

  5. Jāseko līdzi slimā tuvinieka asins analīžu rezultātiem un, ja nepieciešams, sablendētais uzturs vēl jābagātina ar vitamīnu C un D, kā arī omega-3 un omega-6 taukskābēm, kā arī visiem tiem vitamīniem un minerālvielām, kuru deficīts ir konstatēts.

  6. Svarīgi, lai slimnieks strauji nezaudē svaru, kā arī tikpat nozīmīgi – uzturēt normālu ķermeņa masu, to pakāpeniski samazinot, ja svars ir par lielu.

  7. Svara kontroles jautājumus vispareizāk būtu uzticēt sertificētam uztura speciālistam vai dietologam, tāpēc nevajag vilcināties un meklēt profesionāļu palīdzību jau laikus.

Jau vēstīts, ka otrdienas, 17.decembra, pusdienlaikā sākās Latvijas sabiedrisko mediju rīkotais labdarības maratons “Dod pieci!”. "Pieci.lv" dīdžeji Toms Grēviņš, Magnuss Eriņš, Marta Grigale tika ieslēgti īpašajā stikla studijā Doma laukumā, lai rekordgarā 152,5 stundu tiešraidē atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētas dziesmas un runātu par cieņpilnu mūža nogali.

Emocionālajās 152,5 maratona stundās stikla studijā dienu un nakti ar priekšnesumiem viesosies vairāk nekā 100 dažādi mūziķu kolektīvi un solo mākslinieki. Ziedotāju izvēlētās dziesmas mīsies ar studijas viesu – nozares ekspertu intervijām, kā arī personīgiem ziedotāju pieredzes stāstiem par paliatīvo aprūpi un tuvinieku dzīves noslēgumu.

"Dod pieci!" norisei 24 stundas diennaktī var sekot līdzi Latvijas Radio 5 - pieci.lv ēterā, video tiešraidi var skatīties dodpieci.lv, lsm.lv, kā arī nakts stundās LTV1 un Latvijas Radio 1. Maratons noslēgsies 23. decembrī plkst. 20.30.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Klātienē iespējams ziedot gan skaidru naudu, iemetot to ziedojumu urnā, gan ar norēķinu kartēm. Brīvprātīgie "Ziedot.lv" darbinieki pie ziedošanas punkta fiksēs par ziedojumiem izvēlētās dziesmas, lai tās nokļūtu dziesmu rotācijā.

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Visi labdarības maratonā iegūtie līdzekļi tiks nodoti "Ziedot.lv" rīcībā, lai tiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama specializēta šķidrā pārtika vai valsts neapmaksātā enterālā barošana, nodrošinātu pietiekamu un sabalansētu uzturu. Enterālā barošana nepieciešama cilvēkiem, kuri nespēj uzņemt atbilstošu uzturu dabiskā veidā, tie ir cilvēki, kuriem nedarbojas rīšanas reflekss, viņi nevar paši apēst, sakošļāt un norīt ēdienu, tāpēc tiek nodrošināta nozīmīgo uzturvielu ievadīšana organismā. Liela pacientu grupa ir tāda, kuri var uzņemt pārtiku, tomēr nepietiekamā daudzumā, vai nevar uzņemt cieto pārtiku – te risinājums ir šķidrās pārtikas maisījumi, kas ir bagāti ar nepieciešamajām uzturvielām, lai pēc iespējas mazinātu pacientu diskomfortu un uzlabotu dzīves kvalitāti.

Ņemot vērā "Ziedot.lv" pieredzi, sabiedrības ziedojumus varēs izmantot arī citiem atbalstošās terapijas mērķiem - fizioterapeita vizīte mājās, uztura speciālista konsultāciju apmaksai, specializētā transporta pakalpojumu izdevumu segšanai, lai, piemēram, gulošu pacientu nogādātu ārstniecības iestādē vai specializētu aprūpes preču iegādei. No ziedojumiem netiks segti medikamenti.

KONTEKSTS

Ik gadu labdarības maratons "Dod pieci!" aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, kā arī jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai.

Labdarības maratonu “Dod pieci!” jau sesto gadu rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un labdarības organizāciju Ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti