Divās kampaņās skaidro sirds veselības jautājumus

Šonedēļ sākās uzreiz divas kampaņas, kas veltītas sirds veselībai: „Sirds tev tikai viena!” un „Mīli savu sirdi!”. Veselības ministrijas speciālisti ar kampaņu vērš uzmanību uz sirds un asinsvadu slimību riskiem un profilaksi, bet Latvijas Farmaceitu biedrība oktobri Latvijas aptiekās pasludinājusi par sirds veselības mēnesi, kura ietvaros aptuveni 500 aptiekās var veikt dažādus veselības paškontroles mērījumus, izrunāt sirds asinsvadu slimību riskus un saņemt speciāli izveidotas Veselības pases.

Aptuveni 40 procentiem pieaugušo Latvijas iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens. Savukārt aptuveni divām trešdaļām iedzīvotāju ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, stāsta Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks Vilnis Dzērve-Tāluts. Tie ir riska faktori dažādām sirds un asinsvadu slimībām. Kardiologs skaidro, ka izvairīties no saslimšanām var, pareizi ēdot: vairāk jālieto uzturā zivis, dārzeņi un augļi; mazāk jāēd pārstrādāta pārtika un trekna gaļa.

„Taukus cilvēkam vajag, neapšaubāmi, jo mūsu sirsniņai vajag enerģiju. Mūsu sirds saraujas dienā 100 000 reizes. Tai vajag enerģiju, un enerģija rodas no taukiem, ogļhidrātiem. Tā ka mēs nevaram taukus nolikt [malā] un vispār neēst. Bet lieta ir tā, ka mēs tos taukus ēdam par daudz un tos neizstrādājam,” skaidro Dzērve-Tāluts.

Tādēļ nepieciešams vairāk kustēties. Tāpat ārsts norāda, ka smēķēšana nopietni kaitē sirds veselībai. Vilnis Dzērve-Tāluts ir pārliecināts, ka jāizskauž mode lietot uzturā daudz sāls.

„Kāpēc sāls ir tik nozīmīgs? Tas uztur spiedienu, paaugstina asinsspiedienu, tas dod slodzi nierēm pavisam nevajadzīgu,” bilst Dzērve-Tāluts.

Savukārt veselības problēmu gadījumos nepieciešams strikti sekot ārsta ieteikumiem.

Kādas Rīgas aptiekas darbiniece Ērika stāsta, ka bieži vien cilvēki neizprot, - ja ārsts ir izrakstījis, piemēram, trīs dažādas grupas asinsspiedienu pazeminošas zāles, tās ir jālieto kopā.

„Laikam vienkārši ārsts nepiekodināja, ka ir jādzer visas [zāles] kopā, jo kopā izraksta tikai tad, kad ar vienām nevar neko sasniegt, tad izraksta kombinēto terapiju. Un tad viņi izvēlas: „Šo es dzeršu trīs mēnešus, pēc tam nākamos trīs mēnešus es dzeršu šo, un tad trīs mēnešus šo...”

Esot arī cita galējība: kopā ar izrakstītajiem medikamentiem cilvēks lieto uztura bagātinātājus, tējas vai citas zāles, kas arī var ietekmēt izrakstīto zāļu efektivitāti. Savukārt atsevišķos gadījumos cilvēki paši pret kaiti izvēlas nepareizās zāles:

„Cilvēkam ir spiediens 70/40 [mmHg]. Viņš aukstos sviedros nāk [uz aptieku],  guļas uz grīdas, viņam ir tik slikti, ka jāsauc ātrie. Kad viņam jautā, vai dzēra zāles. Atbilde ir: „Jā.” Bet dzertas ir asinsspiedienu pazeminošas zāles, kad cilvēkam jau ir zems asinsspiediens.

Tādēļ lielākajā daļā Latvijas aptieku visu oktobri ir iespēja saņemt Veselības pasi. Tajā var iepazīties ar svarīgu informāciju, kā arī kopā ar ārstu vai farmaceitu ierakstīt ziņas par sevi, norāda Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde.

„Tur ir ne tikai iespēja reģistrēt dažnedažādas svarīgas lietas, piemēram, hroniskam pacientam regulāri lietojamās zāles. Farmaceits var palīdzēt viņam ierakstīt šo nosaukumu, un, ejot vizītē pie ārsta, viņš var parādīt, kādas konkrēti zāles dzer,” stāsta Blumfelde.

Veselības pasē var ierakstīt arī konkrēto zāļu devu un lietojumu. Tajā var norādīt arī medikamentus, kuri izraisa cilvēkam alerģisku reakciju. Farmaceitu biedrības vadītāja stāsta, ka gandrīz visās Latvijas aptiekās var pārbaudīt asinsspiedienu bez maksas vai par simbolisku samaksu. Daļā no tām var pārbaudīt arī glikozes un holesterīna līmeni asinīs. Blumfelde uzsver, ka farmaceitu mērījumiem ir tikai rekomendējošs raksturs. Savukārt Veselības ministrijā skaidro, ka cīņa ar sirds slimību iemesliem ir viena no tās prioritātēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt