Dīķī blakus koģenerācijas stacijai mirst zivis

Limbažu novada Katvaru pagasta ūdenstilpnēs pēkšņi sākušas iet bojā zivis. Vietējie iedzīvotāji tajā vaino koģenerācijas staciju, kas, iespējams, saimnieko videi nedraudzīgi.

Bojāgājušās zivis ir iesalušas ledū vai arī izmisīgi vēlas iegūt skābekli, novēroja Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti".

"Dīķī pa novadgrāvi ieplūduši lauksaimniecības toksiskie atkritumi. Tie nākuši no biogāzes ražotnes “Jaundzelves”. Ir paņemtas analīzes ūdens sastāvam un tās ir šausmīgas. Dīķī visa dzīvība ir apstājusies un tas aug ciet, peldēties vairāk te nevar," stāsta piesārņotā dīķa īpašnieks Jānis.

Analīzes uzrāda, ka dīķa ūdenī praktiski nav skābekļa un šeit atbilstošs normām ir tikai "PH" līmenis. Dīķī esošā ūdens saturs atbilst tipiskiem sadzīves notekūdeņiem un pārmērīgā piesārņojuma dēļ šeit nevar ne audzēt zivis, ne peldēties. Tāda pati aina vērojama arī kaimiņu dīķī, jo abas šīs ūdenstilpnes ir savienotas.

"Izsaucām vides dienestu, 30.oktobrī atbrauca un konstatēja faktu, ka ir problēma un aizbrauca runāt pie Māra Treimaņa. Viņi teica, ka visu šo lietu sakārtos. Vides dienesta darbiniece pateica, ka viņi brauks pie mums runāt un nokārtot šo situāciju, bet līdz šai dienai, neviens nav bijis un neko nerisina," pastāstīja otra piesārņotā dīķa īpašniece Ilva.

Tikmēr zivis turpina mirt.

Tuvējā mežā ir ļoti nepatīkama smaka, konstatēja raidījums "Vides fakti". Sajūta ir tāda, it kā atrastos cūku fermā un tas, kurš kādreiz mūžā ir bijis cūku fermā, sapratīs.

Mežam cauri tek vairāki grāvji un no biogāzes ražotāja "Jaundzelves" noplūdušais šķidrums ietek arī piesārņotajos dīķos. Koģenerācijas stacijas pārstāvis Māris Treimanis nevēlējās runāt ne telefoniski, ne klātienē, taču pārdomāja un sniedza savu komentāru par dīķa saindēšanu:

"Tam nav nekāda sakara ar koģenerācijas staciju. Es kā zemnieks, kurš ir sagatavojis barības vielas liellopiem un biogāzes ražošanai, esmu sagatavojis skābbarības kaudzi no kukurūzas. Rezultātā ir noplūdusi skābbarības sula."

Zemnieku saimniecības “Jaundzelves” pārstāvis Māris Treimanis reizē ir arī Latvijas Biogāzes asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks. Viņš kategoriski noliedz, ka piesārņojumā vainojama koģenerācijas stacija. Kad zeme atsals, tikšot ierakti jau iegādātie grodi un šādas problēmas turpmāk vairs nebūšot.

Treimanis atvainojas saviem kaimiņiem, tomēr par zaudējumu segšanu un apkārtējās vides sakopšanu runā izvairīgi. Viņaprāt, šis esot tikai kaimiņu savstarpējais strīds, nekas vairāk.

"Es nezinu, kāpēc viņi nevar peldēties. Jautājums ir par zaudējumiem. Neviens jau nav stāstījis, es neesmu redzējis nevienu zivi, kas būtu nomirusi. Ja tādi fakti ir, tad lai piestāda rēķinu, mēs noteikti atmaksāsim, bet ņemsim vērā un reaģēsim uz kaimiņu govīm, kas izbradā mūsu kukurūzu laukus," kaimiņu virzienā rāda Māris Treimanis. Tikmēr kaimiņi ir pārliecināti, ka Treimanis neko netaisās kompensēt.

"Zemnieku saimniecībā "Jaundzelves" skābbarības uzglabāšanas tvertnē ir notikusi ilgstoša noplūde un tās rezultātā vidē ir nonākusi skābbarības sula, kas meliorācijas grāvjos un dīķos ir izraisījusi skābo vidi, kā rezultātā ir gājuši bojā dzīvie organismi," informēja Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Jūlija Ņikitina.

"Jaundzelves" par noplūdi nav informējušas atbildīgās institūcijas, tāpēc piemērots 500 eiro naudas sods. Tai nav uzlikts pienākums sakopt apkārtni.

Viss mežs joprojām smird pēc mēsliem. Arī VVD neko satīrīt netaisās un nekādu palīdzību dīķu īpašniekiem nesniegs, jo tas ir privātīpašums, nevis valsts zeme.

"Tur ir ļoti purvaina augsne, ūdens līmenis nepārtraukti atjaunojas, līdz ar to piesārņojumu savākt ir ļoti grūti," raidījumam "Vides fakti" skaidroja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

Rezultātā piesārņoto dīķu īpašnieki no valsts puses pamesti likteņa varā, zivis turpina mirt. VVD vien kameras priekšā sola palīdzēt ar padomiem, kā "Jaundzelvju" kaimiņiem vērsties tiesā, lai piedzītu zaudējumus no zemnieku saimniecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti