Desmitiem HES konstatē ekspluatācijas nepilnības

2014.gadā veiktas 128 pārbaudes Latvijas hidroelektrostacijās (HES), informēja Valsts vides dienests (VVD). Pārbaudes veiktas 138 reizes, kuru laikā ekspluatācijas nepilnību novēršanai izdoti 59 rīkojumi un pieņemti trīs lēmumi par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu. Atsevišķi gadījumi liecina par ekspluatācijas nepilnībām, kuras savlaicīgi nerisinot, var rasties būtiska ietekme uz vidi un ūdens ekosistēmām, liecina VVD HES kontroles rezultāti. Astoņās HES vides inspektori veikuši kontroli, reaģējot uz sūdzībām par to darbību. Divos gadījumos veiktas HES avārijas izskatīšanas pārbaudes.

Aizvadītā gada plānveida kontrolēs VVD konstatējis vairākas HES ekspluatācijas nepilnības, kas saistītas ar hidrotehnisko būvju darbības uzskaites žurnāla aizpildi un ūdens caurplūduma norādīšanu tajos, kā arī savlaicīgu atskaišu nesniegšanu par HES darbību VVD. Tāpat HES aizsprostu tuvumā netiek lietotas informatīvās zīmes un ūdens līmeņa mērīšanai tiek izmantotas nepiemērotas mērlatas un ierīces.

Atsevišķos gadījumos konstatētas HES ekspluatāciju neatbilstības, kuras savlaicīgi nenovēršot, varētu radīt būtisku ietekmi uz vidi un ūdens ekosistēmām, piemēram, nepiemērotu zivju aizargsprostu lietošana, minimālā garantējamā un ekoloģiskā caurplūduma nodrošināšana, kā arī normāla ūdens uzstādinājuma līmeņa pārsniegšana un pazemināšana.

HES ekspluatācijas nepilnību novēršanai VVD 2014.gadā kopumā izdevis 59 rīkojumus un pieņēmis trīs lēmumus par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu Bikstupes dzirnavu, Nigras un Palsmanes ūdensdzirnavu HES, no kurām divas lietvedības izbeigtas – Nigras un Palsmanes ūdenskrātuves HES.

Pērn saņemtas un izskatītas sūdzības par Jaunannas, Karvas, Padures, Viduskroģes HES un atkārtotas sūdzības par Cieceres dzirnavu un Ogres HES darbību. Veiktas avārijas izskatīšanas pārbaudes Nigras un Palsmanes ūdensdzirnavu HES.

VVD kopumā uzrauga 158 HES, kuru darbības jauda nepārsniedz divus megavatus un trīs lielās Daugavas kaskādes HES. 2014.gada hidroelektrostaciju kontrolēs saimnieciskā darbība netika konstatēta sešās HES – Aizputes dzirnavu, Alsungas, Aiviekstes, Dižgramzdas, Griezes, un Mazsālijas. VVD rīcībā esošā informācija liecina, ka šobrīd nedarbojas arī Dursupes dzirnavu, Kaķīša dzirnavu, Mordangas dzirnavu un Kameņecas HES.

Valsts vides dienests īsteno ikgadēju HES plānveida kontroli atbilstoši Vides ministrijas 2005.gada 8.februāra rīkojumam "Par HES ietekmes uz vidi uzraudzības un kontroles nodrošināšanu" un Ministru kabineta 2005.gadā pieņemtajam VVD nolikumam, kas paredz dienesta funkciju vides aizsardzību regulējošajos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā veikt vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanas valsts kontroli Latvijas teritorijā, kontinentālajā šelfā un Baltijas jūras Latvijas Republikas ekonomiskajā zonā.

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Jūlija Ņikitina

Valsts vides dienests

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel.: + 371 67084311

Mob.:+371 25780460

http://www.vvd.gov.lv/

Twitter: @videsdienests

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti