4. studija

"Rīgas namu pārvaldnieks" veic remontu, bez brīdinājuma atslēdzot ūdeni

4. studija

4. studija

Vai roku dezinfekcijas līdzekli katrs var izgatavot mājās?

Dermatoloģe atgādina: bieži mazgājot un dezinficējot rokas, jārūpējas par ādu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai mēs pasargātu sevi un citus no Covid-19, mēs tiekam aicināti regulāri mazgāt un dezinficēt rokas, taču kas ir jāņem vērā ikvienam no mums, ja mēs dezinfekcijas līdzekļus izmantojam pat vairākus desmitus reižu dienā?

“Ja mēs pārāk aktīvi lietojam alkoholu saturošo dezinfekcijas šķīdumu, mēs varam ļoti ātri izsausināt ādu, sabojājot ādas barjeru, paaugstināt transepidermālo ūdens zudumu, līdz ar to var pievienoties gan sekundārā infekcija, baktērijām ir vieglāk iekļūt mūsu organismā caur ādu, līdz ar to šeit ir jābalansē un jābūt ļoti rūpīgam,” raidījumam “4. studija” norādīja Preventīvās medicīnas speciāliste, dermatoloģe Jana Janovska.

Tas nozīmē, ka, ļoti bieži lietojot roku dezinfekcijas līdzekļus, nedrīkstam aizmirst rūpēties par roku ādu un mitrināt to ar krēmiem, lai rokas nekļūtu pārlieku sausas.

“Ja tas ir alkoholu saturošs jeb spirtu saturošs šķīdums, tad ļoti labi būtu, ja iekšā ir kāds eļļas bāzes sastāvs, lai paralēli arī ieeļļotu ādu, un jāskatās, lai tur nav ļoti daudz kaut kādu  smaržvielu,” ieteica dermatoloģe.  

Šobrīd iegādāties roku dezinfekcijas līdzekļus nav vienkārši. Kaut arī uzņēmumi cenšas palielināt ražošanas jaudas, ir radušās problēmas ar izejvielu piegādi.

Tikmēr dažādās interneta vietnēs tiek publicēti raksti, kā pavisam viegli ikviens mājas apstākļos pats var pagatavot roku dezinfekcijas līdzekli. Izklausās vienkārši: paņem spirtu, atšķaidi to ar ūdeni attiecībā 1:3 vai 1:4, pievieno smaržīgas ēteriskās eļļiņas un - gatavs!

Taču dermatoloģe brīdina - tur ir jāskatās ļoti uzmanīgi. Ja mēs pagatavojam dezinfekcijas līdzekli, kas nenokaus to vīrusu, tad mēs iegūsim ļoti mānīgu sajūtu, un jebkuram dezinfekcijas līdzeklim ir sava darbības sfēra. Viena veida līdzekļi nokauj viena veida mikrobus, citi - citus.

“Ja ir pateikts, ka ir nepieciešams 70% alkohols, tad mēs viņu nevaram atšķaidīt, jo tad, kad mēs viņu atšķaidām, tad tas zaudē savu spēku. Mēs arī zinām, ja kafiju trīs reizes atšķaidīs, tad nebūs tik garšīga kā parasta kafija,” salīdzināja Janovska.

“Ja mēs lietojam vidēju ziepju daudzumu un mazgājam rokas zem ūdens ap 15-30 sekundēm, tas ir absolūti drošs un efektīvs līdzeklis, kā mēs varētu sevi pasargāt,” viņa piebilda.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti