Debesīs vērojamas "krītošas zvaigznes"

Tuvākajās dienās sagaidāms Perseīdu plūsmas maksimums, līdz ar to tumšajās debesīs būs vērojamas "krītošas zvaigznes". Portāla "Starspace.lv" informācija liecina, ka Perseīdu plūsmas maksimums būs līdz otrdienai, 13.augustam.

Šajā laikā varētu sagaidīt līdz pat simt meteoriem stundas laikā. Perseīdu plūsma ir saistīta ar Svifta-Tatla komētu. Svifta-Tatla komētas atliekas ir vērojamas visu augustu. Perseīdu meteoru plūsma ir visplašāk zināmā meteoru plūsma, kas novērota jau pirms vairākiem gadsimtiem. Tās aktivitāte ir visizteiktākā dažas naktis pirms un pēc plūsmas maksimuma.

„Tā ir ikgadējā meteoru plūsma jeb, kā tautā saka – krītošās zvaigznes, kas rodas tāpēc, ka šajā gadalaikā zeme satiekas ar kosmosā esošo putekļu plūsmu. Un tad šie putekļu graudiņi ietriecas Zemes atmosfērā, uzliesmo un sadeg – mēs varam redzēt šo skaisto dabas parādību, šo krītošo zvaigzni. Kāpēc tieši 12.-13. augustā? Tad ir šīs plūsmas maksimums, kad iespējams redzēt vairākus desmitus uzliesmojumu stundā,” stāsta astronoms Ilgonis Vilks.

Meteors debesīs izskatās kā taisna, spoža švīka, kas uzplaiksnī nepilnu sekundi. Spožu meteoru gadījumā var veidoties pēdas, kas var būt redzamas arī vairākas sekundes. Meteori var parādīties jebkurā debess apgabalā. Novērojumus ieteicams veikt ārpus pilsētas, vietās bez mākslīgā apgaismojuma, ilgstoši pārlūkojot pēc iespējas plašāku debess apgabalu.

Meteori veidojas no materiāla, kas atdalījies no komētām. Svifta-Tatla komētas apriņķošanas periods ap Sauli ir 120 gadu. Zeme ik gadu augustā šķērso šīs komētas orbītu, pa kuru izkliedēta mākoņa formā riņķo arī no komētas atdalījusies viela. Kad mākoni veidojošie sīkie akmentiņi, smilšu graudiņi vai putekļi lielā ātrumā - ap 210 000 kilometru stundā - ietriecas Zemes atmosfēras augšējos slāņos, tie sadeg un rada meteorus.

Šī plūsma savu nosaukumu ir ieguvusi no tā, ka pie debesīm visi meteori šķietami nāk no Perseja zvaigznāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti