„Kad iedzīvotāji stāda kokus pie pašiem māju pamatiem, nedomā, ka tas ar gadiem izaugs. Viņš traucēs gan mājas fasādi, gan pamatus,” norāda Aizbalts.
Tā Vaboles pagastā kapos šobrīd plānots likvidēt vairākus desmitus koku. Iniciatori to izzāģēšanai ir paši iedzīvotāji, jo krītošie, satrunējušie koki, piemēram, vētrā jau radījuši ne mazums postažas, apliecina pagasta pārvaldes vadītāja Aina Pabērza. „2010.gada vētra nogāzās vairāki koki un sabojāja kapu zvanu (..) Lielākā daļu koku dobumi ir tukši un, atklāti sakot, rada bīstamību ne tikai kapiem, bet arī bērniem,” viņa norāda.
Paralēli šiem bīstamajiem un bojātajiem kokiem pagastos nereti likvidē arī tā saucamos invazīvos kokus, jeb to dabas daļu, kas nav vietējā, bet ar savu klātbūtni apdraud mūsu izcelsmes kokus, skaidro mežu speciālists un dabas paraka „Daugavas loki” vadītājs Jānis Silovs.
„Višķos pie vienas daudzstāvu mājas ir stādīti apstādījumi. Tur ir ozoli, liepas un nez kāpēc košlapu kļava (..),” piemēru min Silovs.
Savukārt vecie koki apdraud zem tām novietotās automašīnas, blakus stāvošās ēkas un garāmejošos iedzīvotājus, kā arī nereti bojā elektrības vadus un rada problēmas elektroapgādē. Būtiski, lai iedzīvotāji izprastu un spētu izvērtēt šo koku nepieciešamību, uzsver pašvaldībās, jo ir gadījumi, kad tieši šādu laicīgi nelikvidētu koku dēļ rodas zaudējumi un nākas maksāt kompensācijas.