Daugavpilī Zinātnieku nakts uzmanības centrā - ūdens

„Zinātne ir kliedziens” - ar šādu moto piektdien 33 pasaules valstīs norisināsies Zinātnieku nakts. Kopskaitā 300 pilsētās no Īrijas līdz Izraēlai zinātnieki dalīsies savā interesē par zinātni ar sabiedrību.

Pagājušajā gada Zinātnieku nakts pasākumos piedalījās vairāk nekā viens miljons apmeklētāju, tostarp 600 000 bērnu. Zinātnes nakts pasākumi notiks arī Latvijā un to laikā interesenti varēs iesaistīties eksperimentos un interaktīvos zinātniskos pasākumos, kā arī izmēģināt dažādas iekārtas pētniecības laboratorijās, kas parasti nav publiski pieejamas. Viena no vietām, kur notiks Zinātnes nakts pasākumi, ir Daugavpils, kur pasākumu tēma ir „Viss par un ap ūdeni”.

Jautājumi, kurus uzdos zinātnieki, vienlaikus ir vienkārši un ļoti plaši - vai ikdienā, lejot ūdeni no krāna vai akas, mēs aizdomājamies par lielo ūdens vērtību un cik būtisks tas ir cilvēces eksistencē, norāda Daugavpils Universitātes (DU) Sistemātiskās bioloģijas institūta dabaszinātņu laborants Ainārs Pankjāns. „Ūdens ir dzīvības avots (..) Ielejot ūdeni glāzē no krāna, cilvēks var būt neaizdomājas, ka tam ir jāpievērš ļoti liela uzmanība (..) kādus tīrīšanas līdzekļus mēs izmantojam, kaut vai aizejot uz ezeru – nu, savācām aiz sevis visu, satīrām, kā mēs izmantojam zivju resursus - makšķerējot dabūjām tik zivis, cik varam salikt uz pannas – viss, vairāk mums arī nevajag,” saka Pankjāns.

Tieši tāpēc ar ķīmiķu, fiziķu un arī mākslinieku līdzdalību piektdien DU Zinātnes naktī, kā stāsta pasākuma organizētāja Diāna Soldāne, notiks dažādi eksperimenti, stāstījumi un pētnieciskie darbi. „Ir vietas pasaulē, kur ūdens ir lielākā vērtība. Un cilvēkiem ir jādomā par to, kā viņi izmanto ūdeni, lai citur pasaulē cilvēkiem arī pietiek,” norāda Soldāne.

Uzmanība būs pievērsta ūdenim kā svarīgai vērtībai bez kā pasaule nevar pastāvēt un arī kā pasaules skaistuma objektam, ko vērts apbrīnot. „Mums būs dažādi eksperimenti. Par ūdens fizikālajām īpašībām rādīs mūsu fizikas speciālisti, par to, kā ūdens tiek attīrīts un cirkulē pa caurulēm – ķīmiķi (..),” stāsta Soldāne. Pasākumos piedalīsies arī biologi, literāti, keramiķi, mūziķi un citu jomu pārstāvji.

Piektdien Zinātnes naktī durvis apmeklētājiem vērs arī tādas vietas, kas ikdienā publiski nav pieejamas. Piemēram, Pārtikas un veterinārā dienesta Valsts veterinārmedicīnas diagnostikas centra Latgales reģionālā veterinārā laboratorija.

Zinātnieku nakts katru gadu notiek septembra ceturtajā piektdienā, un šis ir pasākums risinās pēc ES iniciatīvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti