Stāsti

Latvijas Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētājs par šovakar gaidāmo meteorītu plūsmu

Stāsti

Žurnāli piedzīvo renesansi un meklē veidus, kā sadzīvot ar jaunajām tehnoloģijām

Daugavpilī top īpašs sajūtu dārzs neredzīgajiem

Daugavpilī top īpašs sajūtu dārzs neredzīgajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daugavpilī Neredzīgo biedrības ciemā top Latgalē pirmais sajūtu dārzs redzes invalīdiem. Redzīgais nekad nesapratīs neredzīgo, tāpēc jārīkojas pašiem, tā saka šīs idejas iniciatori - redzes invalīdi, kuri vēlas savā, pirms 60 gadiem būvētajā ciematā, izveidot savdabīgu dārzu, kas vērsts uz piecām sajūtām, jo sestā - redze - šiem cilvēkiem liegta. Latvijā tas noteikti tāds būs viens no pirmajiem.

Būvniecības rosība Daugavpils Neredzīgo biedrības ciemā šobrīd rit ik dienu, te taps unikāls sajūtu dārzs redzes invalīdiem, stāsta Neredzīgo biedrības ciema iedzīvotāju padomes valdes locekle Vineta Era - būs dažādi apstādījumi, ēnu aleja, dažādu struktūru celiņi - asfaltēts, bruģēts, ar smilšu, koka, grants segumu. Plānoti smaržu un skaņu efekti, baudījums garšas sajūtām, būs uzraksti Braila rakstā.

Igors Fedosovs ir redzes invalīds, kurš dzīvo šajā ciemā, jau 41 gadu strādā kā masāžas meistars slimnīcā un labi saprot, cik būtiski cilvēkiem ar redzes traucējumiem attīstīt savas maņas, sajūtas, tas arī ir šī topošā dārza mērķis:

“Es kopš bērnības nebiju neredzīgais, tāds kļuvu pēc traumas. Manā atmiņā vēl ir, kādi ir koki, kādi putni. Atbrauc uz pilsētu un jūti, tā nav mūsu vide, bet te, veidojot šo parku, mēs gribam palīdzēt neredzīgajiem vai vāji redzīgiem cilvēkiem. Tas būs izzinošs parks. Diemžēl ar katru gadu redzes invalīdu pulks paplašinās, un šis sajūtu dārzs šiem cilvēkiem, īpaši jaunajai paaudzei, palīdzēs orientēties vidē, saprast, kas ir putnu būrītis,   kāds ir koks un kas tas par koku. Tas ir jāmāca un ar to jāpalīdz  redzes invalīdiem.”

Šajā Daugavpils Neredzīgo biedrības ciemā šobrīd dzīvo ap tūkstoš iedzīvotāju, ap pussimta no tiem ir redzes invalīdi. Daugavpilī šādu cilvēku ir pāri par 300 simtiem, bet visā Latgalē ap 600, stāsta Daugavpils Neredzīgo ciema biedrības iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja Ludmila Borska, bet tie ir cilvēki, kuriem svarīgi sajust to, kas viņiem nav dots.

“Redzīgam  cilvēkam ir sarežģīti izprast  neredzīgu cilvēku. Un šis parks tiek būvēts uz piecām maņām.

Ja redzīgajam ir sešu orgānu  sajūtas, tad  neredzīgajam - piecas. Jo viņam zaudēts galvenais - acis. Tāpēc šo parku mēs arī veidojam kā parku priekš piecām sajūtām,” saka Ludmila Borska.

Sajūtu dārzs būs plašs - ar dažādu zonējumu, ar estrādi, un tas nebūs paredzēts tikai un vienīgi cilvēkiem ar redzes traucējumiem, taču tas būs teju vienīgais tāds Latvijā.  Dzirdes invalīda mamma Vineta Era stāsta, ka par to priecāsies arī viņas dēls, arī viņam tas dos papildu izjūtas pasaules uztverē.

Sajūtu dārzs redzes invalīdiem Daugavpilī sākotnējā procesā top ar pašvaldības atbalstu, un tas ir process, kas būs nemitīgas attīstības un transformācijas stadijā, saka pilsētas ainavu arhitekte Anna Semjonova.

Sataustīt, sadzirdēt, sasmaržot, sajust - tie arī ir galvenie atslēgas vārdi Daugavpilī topošajam sajūtu dārzam cilvēkiem, kuriem kāda no vitāli svarīgām maņām ir liegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti