Ārpus Rīgas

Turpina palielināties sezonas strādnieku trūkums lauksaimniecībā

Ārpus Rīgas

Laikraksta ''Stars'' žurnāliste Inese Elsiņa par Praulienas Lielo dziesmu vietu

Daugavpilī rindā pie bērnu zobārsta gandrīz gadu

Daugavpilī rindā pie bērnu zobārsta jāgaida gandrīz gads

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daugavpils Zobārstniecības poliklīnikā ir katastrofāls kadru trūkums, īpaši bērnu stomatologu vidū. Turklāt trešdaļa stomatologu ir jau pensijas vecumā. Lai novērstu kadru trūkumu, Daugavpils pašvaldībā nolemts piešķirt 350 eiro stipendiju mēnesī zobārstniecība studiju programmas pēdējo kursa studentiem. Topošajiem stomatologiem būs jāapņemas nostrādāt Daugavpils Zobārstniecības poliklīnikā piecus gadus.

Daugavpils Zobārstniecības poliklīnika ne tikai pilsētā vai reģionā, bet arī visā valstī ir vienīgā stomatoloģijas poliklīnika. 100% šīs sabiedrības kapitāla pieder pašvaldībai. Poliklīnika iedzīvotājiem sniedz neatliekamu un pat diennakts palīdzību akūtu sāpju gadījumos. Darbs mediķiem nav viegls, un tie labāk izvēlas strādāt privātpraksēs, tāpēc poliklīnika piedzīvo nopietnu kadru trūkumu. Ārstu vidējais vecums te ir 56 gadi. 

“Pie tās milzīgās slodzes, kas ir šobrīd stomatoloģijā, kad viens ārsts maiņā pieņem pāri par 20 pacientiem un krīt vai no kājām nost, bet ārstu vecums ir tuvu pirmspensijas vai pat pensijas vecumā, protams, tas nesekmē lielu vēlmi strādāt,” situāciju skaidro domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Zdanovskis.

Šobrīd Daugavpilī Zobārstniecības poliklīnikā strādā 33 zobārsti, no tiem trešā daļa jau ir pensijas vecumā,

intervijā Latvijas Radio saka poliklīnikas ilggadējais vadītājs Vaclavs Jasvins. Vislielākās problēmas ir tieši bērnu stomatoloģijā. Palikuši vien četri bērnu ārsti. Jāpiebilst, ka Daugavpils zobārstniecības poliklīnika ir vienīgā, kurai ir noslēgts līgums ar Nacionālās veselības dienestu par palīdzības sniegšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam, bet Daugavpilī kopumā darbojas pāri par 20 zobārstniecības privātkabineti. Smagā darba dēļ ne visi stomatologi vēlas ārstēt bērnus, daudzi iet prom, arī šogad janvārī, nostrādājusi četrus gadus, viena no poliklīnikas stomatoloģēm devās strādāt privātpraksē.

To, ka kadru trūkst, atzīst poliklīnikas bērnu zobārste ar 20 gadu pieredzi bērnu stomatoloģijā Sandra Reinberga:

“Trūkumu izjūtam, rindas ir ļoti lielas, netiekam vienkārši galā. Pie dežūrārsta maiņā nāk pat 30 un vairāk bērni, darbs nav viegls, psiholoģiski smags. Speciālistus, palīgus mums vajag.”

Lai sagaidītu savu rindu pie bērnu stomatologa, nākas gaidīt pat teju veselu gadu, intervijā  apliecina piecgadīgā Kristapa tētis Dainis Lazdāns:

“Sekoju tam, ka daudzi bērnu zobārsti ir aizgājuši, bet privātie ārsti negrib ņemt bērnus līdz 7 gadu vecumam. Mēs šeit uz zobu ārstēšanu rindā esam kopš pagājušā gada maija. Es jau domāju, ka mēs savu rindu esam pazaudējuši, bet reāli izrādās, ka tagad ņem tos, kas pierakstījās pērnā gada martā. Mēs jau pa šo laiku esam bijuši te trīs reizes ar asām sāpēm. Bet ārstē te labi, pret bērnu izturas forši.”

Lai risinātu kadru trūkumu zobārstniecības poliklīnikā, Daugavpils dome pēdējā domes sēdē pieņēma lēmumu piešķirt stipendijas topošajiem stomatologiem.

Grozījumi saistošajos noteikumos "Par pašvaldības stipendijas piešķiršanas kārtību" paredz, ka 350 eiro stipendija mēnesī tiks piešķirta zobārstniecības studiju programmas 4. un 5.kursa studentiem, kurus rekomendēs augstskola un kuri noslēgs līgumu ar ārstniecības iestādi, ka apņemas nostrādāt Daugavpilī Zobārstniecības poliklīnikā piecus gadus.

Iespējams, tas varētu uzlabot situāciju zobārstniecības poliklīnikā, saka domes deputāts un Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Reinis Joksts, kura vadītajā iestādē jau iepriekš kadru trūkumu lemts risināt ar stipendiju palīdzību:

“Divus trīs gadus atpakaļ, kad mēs ar pašvaldību sākām šo programmu, mums bija ārkārtīgi smaga situācija ar kadriem. Taču tagad situācija ir uzlabojusies. Arī stomatoloģijā tas varētu notikt, taču ne uzreiz, ar laiku.”

Kā pozitīvu soli, kas varētu stimulēt stomatologu piesaisti perifērijai, stipendiju piešķiršanu vērtē arī paši ārsti.

“Nu vismaz kaut kas šajā jomā ir jāmēģina un jādara. Arī manā laikā bija šādas stipendijas, taču tad kaut kas pajuka, un tās stipendijas vairs nemaksāja. Taču es vienalga atgriezos un tā arī strādāju ar bērniņiem,” saka Sandra Reinberga.

Dome līdztekus ar stipendijām sola jaunajiem speciālistiem piešķirt arī pašvaldības dzīvokļus. Vai šie atbalsta pasākumi tikai pašvaldību līmenī ļaus būtībā risināt problēmu ar kadru trūkumu pilsētā? Retoriskas pārdomas izsaka domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Zdanovskis:

“Tas ir tāds īslaicīgs plāksteris. Skaidrs, ka tas neuzlabos situāciju. Visticamāk, ka šie ārsti, nostrādājot šeit piecus gadus un kļūstot mūsu stomatologu vadībā par izciliem speciālistiem, aizies uz savām privātpraksēm. Bet vismaz uz tiem pieciem gadiem mēs varēsim kaut kā izgrozīties.”

Daugavpils Zobārstniecības poliklīnika jau šobrīd gatava dot darbu 12 stomatologiem, četri pieci no tiem būtu tieši bērnu ārsti. Tāpat poliklīnikai nepieciešami ķirurgi, protēzisti un citi speciālisti. Pēc poliklīnikas vadības rīcībā esošajiem datiem patlaban Rīgas Stradiņa universitātē kopumā studē 13 topošie stomatologi no Daugavpils, kuri varētu būt potenciālie stipendijas saņēmēji ar vēlmi atgriezties un strādāt dzimtajā pilsētā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti