Daugavpilī ierīko īpašus konteinerus zaļajai pavasara atkritumu masai

Kūstot sniegam, daudzviet Latvijā namu pagalmos, parkos un mežos skatam atklājas nepievilcīgi stihisko izgāztuvju kalni. Pudeles, papīri, betona bluķi – tas ir tā saucamais ziemas «kultūrslānis», ar kuru masveidā tradicionāli par pavasara spodrības laiku sauktajā laikā cīnās sētnieki un komunālo dienestu darbinieki. Daugavpilī šopavasar īpaša akcija, kad lielākajos privātmāju rajonos tiek izvietoti lieli atkritumu konteineri, paredzēti tieši zaļajai pavasara masai - pērnajai zālei, lapām,  zariem un pat liekajām mantām, kas kopš ziemas vairs nav derīgas. Svarīgākais, lai liekais nedeg vai netiek izmests piepilsētas mežos.

Katru gadu pavasaros, kad nokūst sniegs, piepilsētā un galvenokārt  mežmalās kā sēnes pēc lietus aug nesankcionētas atkritumu izgāztuves, stāsta pilsētas nomalēs dzīvojošie. Ziņas par šādām ik pavasara izgāztuvēm saņem arī pilsētas komunālais dienests. „Tā ir ļoti negatīva tendence, bet diemžēl tas ir katru gadu. Mums ir apkopotas 20-30 adreses ar aktuālākajām vietām, kur ir izmesti nesankcionēti atkritumi. Tiklīdz mēs noslēgsim līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju par šādu darbu veikšanu, šīs izgāztuves tiks savāktas,” stāsta Daugavpils komunālās pārvaldes vides inženieris Kaspars Laizāns.

Laizāns gan norāda, ka mērķis ir ne tikai savākt izgāztuves, bet arī nodrošināt cilvēkiem vietas, kur var izmest zaļo masu un citus atkritumus. Līdz ar to pašvaldība šogad palielinājusi zaļo konteineru skaitu.

Rudeņos zaļie konteineri nepieciešami lielākoties sabirušo lapu un no ražas vākšanas un dārzu apkopšanas pēcpalikumu savākšanai. Pavasaros, kad nokūst sniegs un sākas pirmie dārzu kopšanas darbi, pieprasījums pēc šādiem zaļajiem konteineriem atkal aug. Tāpēc šādus konteinerus izvieto visos mikrorajonos, kur ir privātmāju apbūve.

Zaļie konteineri iedzīvotājiem ir bezmaksas. „Tā ir pašvaldības akcija. Mēs nodrošinām konteineru izvietošanu, un cilvēki bez maksas var izmest savus atkritumus. Mēs vēl bez maksas interesentiem dodam papildu maisus,” stāsta Laizāns.

Latvijas Radio uzrunātie daugavpilieši apliecina, ka zaļie konteineri pilsētā ir vajadzīgi.

„Šādas iespējas izmest zaļos atkritumus ir ļoti svarīgas, jo mūsu mazās tvertnes tam par mazu. Īpaši pavasaros, kad griežam koku zarus, apcērpam krūmus un grābjam pērno zāli,” stāsta Jaunbūves mikrorajona Klusās ielas iedzīvotājs Aleksandrs. Viņš uz zaļo konteineru atnesis izzāģētos krūmu zarus, taču konteiners jau pilns.

Konteiners piepildīts pāris dienu laikā. „Divu dienu laikā konteiners pilns, blakus egļu zari, ar ko, visticamāk, nosegtas rozes, tas taču ir privātmāju rajons,” stāsta nelielā piemājas dārza saimnieks.

Arī kaimiņš, kuram tāds pats vārds – Aleksandrs, cītīgi savā piemājas dārzā grābj pērno zāli un lapas. Viņš stāsta, ka ne tikai rudeņos, kad lapkritis un dārzu vākšanas darbi, šādi konteineri privātmāju rajonos ir nepieciešami, arī pavasarī ir zaļā masa:  „Redziet,  šīs ir vēl pērnās lapas, ko grābju, tās sapūš vēji, tāpat sakrīt koku zari. Bet kur to visu likt privātmāju rajonā? Tāpēc šādi konteineri pieprasīti, un redziet, jau šobrīd pilni.”

Konteineri, ko privātmāju rajonos uzstāda Daugavpils komunālais dienests, ir septiņu kubikmetrus lieli. Pēc uzpildes tie tiek mainīti un pārvietoti uz citiem privātmāju rajoniem. Šī akcija pašvaldībai izmaksā četrus tūkstošus eiro.

Pašvaldībā uzsver, ka zaļo konteineru dēļ pilsētā vai tās pierobežā nerodas nesankcionētas izgāztuves. Pirmo atkritumu konteineru sastāvs jau parādīja, ka līdz ar zaļo masu - pērno zāli, lapām un zariem - te nonāk arī veci matrači, autoriepas un pat  ledusskapji. Akcijas rīkotāji gan uzsver - labāk te, nevis mežā.

Turklāt šādi konteineri mazina ikgadējo pērnās kūlas pavasara dedzināšanu, jo bažu un soda naudas vietā privātajam sektoram ir iespēja zaļo masu izmest bezmaksas konteineros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti