Daudzviet pasaulē joprojām izprecina mazas meitenes; Latvijā vidēji gadā precas 50 nepilngadīgie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ik gadu tiek noslēgts ļoti liels skaits bērnu laulību, lielākoties tiek izprecinātas meitenes. Par vienu no viņām varēja kļūt arī Sonita Alizadeha, kas tagad dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs un nodarbojas ar mūziku. Viņa repo par bērnu laulībām, kas notiek gan viņas dzimtajā Afganistānā, gan citur pasaulē. Sonitu mēģināja izprecināt divas reizes.

Kad Sonitai bija 10 gadu, viņas ģimene pirmo reizi viņu vēlējās atdot piespiedu precībās. Tas neizdevās, jo bija jābēg no Afganistānas grupējuma ''Taliban'', ģimene pārvācās uz Irānu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 

Bet jau pēc sešiem gadiem māte atkal Sonitu vēlējās atdot par sievu vīrietim, kurš par to piedāvāja 9 tūkstošus dolāru. No piespiedu laulībām 17 gadus veco meiteni izglāba viņas pirmā dziesma, tā stāsta par to, ko Sonita pārdzīvoja bērnībā, ka ir tikai meitene, nevis kāda līgava. Organziācija "Strong Heart" pamanīja dziesmu ''Youtube'' un ar Sonitu sazinājās. Viņi meitenei piedāvāja braukt prom no Irānas un mācīties ASV. Šobrīd Sonita ir viena redzamākajām aktīvistēm, kas iestājas pret bērnu piespiedu precībām.

Tomēr Sonita ir tikai viens gadījums.

Patiesais bērnu laulību skaits pasaulē ir milzīgs. Precīzus datus nav iespējams iegūt, taču organizācijas “Girls no Brides” dati rāda, ka jaunattīstības valstīs — lielākoties Āfrikā un Tuvajos Austrumos - viena no trim meitenēm tiek izprecināta pirms 18 gadu vecuma, bet viena no deviņām - vēl pirms 15 gadiem. Ja tendence nemainīsies, līdz 2020. gadam ap 150 miljoniem sieviešu būs izprecinātas pirms 18 gadu vecuma.

Rekordiste bērnu izprecināšanā ir Nigērija. Tur trīs no četrām meitenēm precas pirms 18 gadu vecuma. Nigērijā likums ļauj laulāties jau no 15 gadu vecuma. Arī citās Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīs pirms pilngadības tiek izprecinātas vairāk nekā puse meiteņu, jo tas ir atļauts.

Nav dzirdēts, ka bērnu laulības būtu izplatītas Latvijā. Tomēr arī mūsu likumdošana to pieļauj - ja viens no pāra ir pilngadīgs un ir vecāku vai aizbildņa atļauja, stāties laulībā var jau no 16 gadu vecuma. Tomēr Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta dati rāda, ka Latvijā šādu laulību nav daudz - vidēji tās ir 40 - 60 laulības gadā jeb 315 gadījumi kopš 2010. gada.

Departaments gan tikai uzskaita. Viņi neanalizē informāciju par laulāto vecuma starpību, tautību vai citus datus. Te Dzimtsarakstu departamenta vadītājas Solvitas Saukumas-Laimeres rakstītais e-pastā:

''No savas pieredzes varu teikt, ka vairumā gadījumu nepilngadīgās ir tieši meitenes. Ik pa laikam gadās arī kāds puisis, bet tas ir stipri retāk. Līdz šim nav arī novērots, ka kādā konkrētā Latvijas reģionā šādas situācijas būtu izteikti biežas.”

Tomēr tieši Rīgā precas visvairāk nepilngadīgo. Rīgas Austrumu dzimtsarakatu nodaļas vadītāja Solvita Broliša stāsta, ka nepilngadīgie pie viņiem precas maz, bet tajos gadījumos visbiežāk ir atlikuši tikai pāris mēneši līdz pilngadībai. Šķiet, tas tādēļ, ka Latvijā parasti neprecas agri.

Arī Jelgavā šogad ir bijusi vismaz viena laulība, kurā precas nepilngadīgais. 2013. gadā avīze “Zemgales Ziņas” rakstīja, ka Jelgavas dzimtsarakstu nodaļā ir pieaudzis laulību skaits ar ārzemniekiem. Nodaļas vadītāja Aina Rokjāne, gan stāsta, ka šo skaitu nav palielinājuši nepilngadīgie:

''Nē, tas vispār ir reti. Ļoti reti. Pagājušajā gadā mums bija vienas šādas laulības pa visu gadu, kur bija nepilngadīga līgava. Jā, un viens pāris bija arī šogad pirmajā pusgadā.''

Tāda pati statistika ir arī Liepājā. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Indra Štāle stāsta, ka šogad Liepājā precējies viens pāris, tikpat arī pērn:

''Nu, varētu teikt - klasesbiedri apprecējās, jo bērniņš bija gaidāms. Un tad vienam bija tie 18 gadi, bet otra vēl nebija un gribēja apprecēties, jo bērniņš bija gaidāms. Otrs variants arī līdzīgi.''

Kaut nevienu no iepriekšminētajām laulībām nevar saistīt ar piespiedu precībām, organizācijas “Patvērums “Drošā māja”” juriste Gita Miruškina stāsta, ka viņiem ir bijušas ziņas, ka nepilngadīgas latviešu meitenes tiek gatavotas precībām ārzemēs.

''Tās visbiežāk ir 17 vai 17 ar pusi gadus vecas, tuvu pilngadībai vecas personas, kas dodas uz ārzemēm. Visbiežāk pie savām māsām, māsīcām vai kaut kādām radiniecēm. Un tur tiek gatavotas šo laulību noslēgšanai, iespējams - fiktīvu laulību - bet tad, kad laulības tiek noslēgtas viņas noteikti nav nepilngadīgas,'' norāda juriste.

Miruškina, kura savulaik strādājusi arī dzimtsarakstu nodaļā, stāsta, ka Latvijā nav tradīciju precēties tik agrā vecumā. Tāpat nevar apgalvot, ka kontroles mehānisms ir labs vai slikts, jo nav precedentu, ko vērtēt. Un, lai gan Latvijā nekas tāds nenotiek, nav izslēgts, ka nelielā skaitā nepilngadīgas latviešu meitenes — piespiedu vai fiktīvās laulībās — varētu doties uz ārzemēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti