Daudzbērnu ģimeņu karte – niecīgas atlaides un labumi, ko citiem nevajag

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Gada beigās noslēgsies trīs gadu izmēģinātais projekts «3+ Ģimenes karte». Tā ir valsts radīta iespēja daudzbērnu ģimenēm, kurās aug vismaz trīs bērni, saņemt Latvijas Goda ģimenes apliecību, kas savukārt sniedz atlaides dažādiem pakalpojumiem. Tomēr vairums atlaižu ir simboliskas, un uzņēmēju dāsnums mēdz beigties brīdī, kad preces vai pakalpojumus tāpat labi pērk arī bez atlaidēm.

Latvijas Goda ģimenes apliecība “3+ Ģimenes karte” pirms trim gadiem tika radīts kā apliecinošs dokuments tam, ka ģimenē aug trīs un vairāk bērni vecumā līdz 18 gadiem. Šīs kartes īpašniekiem solīta iespēja saņemt atlaides pakalpojumiem, ko piedāvā valsts un privātie uzņēmumi Latvijā. Ieviest pilotprojektu apņēmās Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātā konkursa uzvarētāja firma «Hannu Pro», kas par veikumu no valsts trīs gados saņēmusi gandrīz 260 tūkstošus eiro.

Sabiedrības integrācijas fonda Projekta nodaļas vadītāja Alda Sebre daudzbērnu ģimeņu atbalsta projektu sauc par izdevušos:

''[..] jo, sākot no nekā, esam nonākuši tik tālu, ka šobrīd ir izdalītas daudzbērnu ģimeņu atbalsta kartes vairāk nekā 13 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju un šajā projektā iesaistījušies vismaz 150 uzņēmumi. Tie ir dažādi, lielākoties privātie uzņēmumi – veikali, aptiekas; arī poliklīnikas, teātri, kinoteātri. Tas ir liels atbalsts, arī no valsts daudzbērnu ģimenēm. Kartes tiek lietotas, un katrā vietā, kur to var darīt, redzams logo – uzlīmīte, kas liecina, ka var saņemt atlaidi.''

Viens no šķietami dāsnākajiem projekta sadarbības partneriem ir Latvijas Nacionālā opera. «3+ Ģimenes kartes» bukletā teorētiski tiek solīta «50% atlaide uz kādu no operas iestudējumiem reizi divos mēnešos». Tomēr izrādās, ka praksē gan šis solījums tik viegli makā nekrīt.

Pašlaik bērnu iecienītākā ir Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes «Putnu opera» par izpalīdzīgo doktoru Dūlitlu. Operas kasē paskaidro, ka atlaidi daudzbērnu ģimenes var saņemt tikai tur. Bet ne uz šo izrādi:

''Tas ir uz noteiktām izrādēm, kuras tiek izsludinātas – mājaslapā uzrakstīts, kuras tās ir. Vakardien bija pēdējā tāda, šobrīd vēl atlaides tālāk nav piešķirtas nākamajām izrādēm (..), novembra otrajā pusē zināsim.''

Sarunās ārpus ieraksta operas darbinieki arī neslēpj, ka pašlaik ir pārdomu procesā, vai atlaides vispār turpināt, jo biļetes pērkot tāpat labi, bet par puscenu tās tirgotas tikai uz tā sauktajām neejošajām izrādēm.

Daudz skarbu vārdu daudzbērnu ģimeņu atlaižu sistēmai interneta lapā godagimene.lv velta pašas ģimenes. Kāda Agnese raksta:

«Es ilgi domāju, nu kur lai iet un ko lai nopērk ar to 3+ karti.. Dikti, nu dikti gribējās atrast pielietojumu un "atķeksēties" ar jauniegūto goda karti.. Cerēju uz ''Statoilu'', bet tur man ar 3+ karti mazāka atlaide un neizdevīgāka iepirkšanās, nekā ar savu klienta karti. Un atkal čuš... Visur citur arī veikaliem pašiem savas klienta kartes, kas ir daudz izdevīgākas. Tā nu ieliku karti pasē, lai sēž un gaida labākus laikus. Ja nu brīnumi notiek un kādreiz ievajagas?»

Pārlūkojot projekta sadarbības partnerus - un tādi ir teju 140 -, tiešām secināms, ka lielākoties tiek piedāvātas piecu vai desmit procentu atlaides, turklāt tās, kā ierasts, nesummējas ar citām akciju atlaidēm. Kāda degvielas tirgotāja kompānija daudzbērnu ģimenēm sola pusotra centa atlaidi par nopirkto litru, kaut gan ar lielveikala klienta karti var tikt pie gandrīz četru centu atlaides.

Sabiedrības integrācijas fonda pārstāve Alda Sebre teic – galvenais ir pati atlaide, nevis labuma izmērs:

''Es negribētu teikt, ka tas ir maz vai daudz, jo tā tomēr ir uzņēmumu iniciatīva piedalīties šādā pasākumā, un noteikti uzņēmumi savu iespēju robežās to finansē. Viens cents vai 10, vai 10% vai vairāk – jāsaprot, ka tā ir uzņēmēju labā griba.''

Projektu slavē Salaspils daudzbērnu ģimeņu biedrība «Mārtiņsala». Tās pārstāve Ieva Grasa gan saka – ģimenes gribētu arī jēdzīgākas atlaides. Piemēram, medicīniskajiem pakalpojumiem vai braukšanai sabiedriskajā transportā.

''Jā, noteikti sabiedriskais transports. Mums tā specifika, ka iznāk diezgan bieži braukt uz Rīgu, tā ir tuvākā vieta, kur pieejams faktiski viss. Līdz ar to ir ļoti dārgi, ja, piemēram, jābrauc uz specifiskām medicīniskām izmeklēšanām vai procedūrām, kas nav pieejamas uz vietas, tad jārēķinās – bērnam pa pilnu programmu...'' klāsta Ieva Grasa.

Pašlaik zināms vien tas, ka projekts nākamgad tiks turpināts. Turklāt ar jau sakārtotiem normatīviem.

Runājot par sasniedzamajiem mērķiem, integrācijas fonds atzīst, ka pašlaik šajā projektā zināms tikai izsniegto Goda ģimenes apliecību skaits – 13 tūkstoši. Tā kā tādas var izņemt vairākas uz ģimeni, nav zināms, cik no aptuveni 35 tūkstošiem Latvijas daudzbērnu ģimenēm kartes ir. Tāpat nav rēķināts, vai un cik intensīvi daudzbērnu ģimeņu labumu kartes tiek liktas lietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti