4. studija

Enerģijas dzērieni

4. studija

Tēvs ar siksnu

Kur un ko pusdienu partraukumā izvēlas ēst vidusskolēni?

Dārzeņu izvēle skolu pusdienu šķīvī atkarīga no tradīcijām ģimenēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Spogulis tam, kas notiek ģimenēs - tā var vērtēt novēroto Rīgas centra skolās, kur ēdnīcu piedāvājumā ir arī veselīgākie dārzeņi, taču daļa tos lieto tikai tāpēc, ka to dara arī savās mājās. Vairāk dārzeņu pusdienās izvēlas vidusskolēni, taču joprojām pusdienu šķīvī visbiežāk nokļūst tradicionālais ēdiens - makaroni ar sieru. Jaunieši seko līdzi arī populārākajiem "Youtube" blogeriem - viedokļu līderiem, kuri reizēm mēdz paziņot, ka viņiem garšo dārzeņi, uzskatot, ka tādējādi arī skatītāji tiks motivēti ēst veselīgāk.

 

Makaroni ar sieru ir populārākais ēdiens skolēniem no 7.līdz 9.klasei, norāda Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas pavāre Maruta, piebilstot, ka bērniem visbiežāk garšo ēdiens, kādu taisa mājās. No 10. līdz 12.klasei bērni izvēlas arī veselīgāku pārtiku - dārzeņus, rīsus ar dārzeņiem un salātus, novērojusi pavāre.

9.klases skolēns Klāvs Latvijas Televīzijai parādīja savu pusdienu porciju - makaronus ar sieru un krējuma izstrādājumu, norādot, ka šis ēdiens ir ļoti garšīgs un lēts. Dārzeņus Klāvs negribot, bet reizēm ēdot.

Tomēr 8.klases skolnieces Agneta un Madara pusdienās izvēlējušās dārzeņus ar biešu salātiem, kā arī griķus ar balto mērci un kotleti. 12.klases skolnieces Madara, Anna, Liliāna pastāstīja, ka uzturā cenšas pēc iespējas vairāk lietot dārzeņus.

"Mēs augam, un ir vajadzīgs uzņemt pareizās uzturvielas," uz dārzeņu ēšanas nepieciešamību norāda 7.klases skolnieces Paula un Annija, piebilstot, ka tādējādi var panākt, ka muskuļi un organisms izaug pareizi.

Skolas pavāre Maruta uzskaita veselīgāko daļu ēdienkartes: "Kāpostu salāti ar eļļu, baltais - sarkanais. Burkānu salāti ar kolrābi un krējumu. Burkāni ar apelsīnu un sēkliņām. Ķīnas kāposts ar gurķi un tomātu, un krējumu. Un biešu salāti ar ķiplociņu un arī krējums." Izrādās, svaigo salātu klāsts skolas ēdnīcā ir varen plašs, un ikdienā nemaz tik daudz dārzeņus nenākas izmest ārā. "Salātus nē, nesanāk gan izmest, jo reizēm arī līdz dienas beigām pietrūkst un gatavojam klāt," piebilst pavāre.

Latviešu valodas skolotāja Anita Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka skolā drīz pēc Jaunā gada sāksies augļu un dārzeņu  programma: "Un viņi labprāt ēd gan burkānus, gan ābolus. Pagājušajā gadā, kad mums bija šī programma, bērni it sevišķi burkānus labprāt ēda. Un ir arī tādi, kas paņem vairākas burkānu paciņas, ja kāds to nevēlās darīt."

Tā kā šī skola atrodas Rīgas sirdī, daudziem skolēniem ir kārdinājums aiziet pusdienas paēst kur citur, nevis ēdnīcā. "Mēs atļaujam 10.-12.klases skolēniem ēst jebkurā vietā, jo mums skolā mācās ap 600 skolēnu, bet ēdnīcas ietilpība ir ap 150 vietām," pavēstīja Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Tādēļ 10.klases skolnieces Mažēna, Elza, Amanda pusdienoja "Stokmanā", kur ēdušas vistas fileju ar dārzeņiem, kā arī Cēzara salātus. Savukārt 10.klases skolnieki Jānis un Ričards "Rimi" iegādājušies ļoti garšīgas un siltas bulciņas un atzīst, ka neko veselīgāku negribas un orientējas "vairāk uz to ķīmisko un garšīgāko, nevis dārzeņiem. Dažreiz jau aizejam uz kādu normālu ēdnīcu, bet tas ir nedaudz dārgāk".

Kristapam garšo kebabi: "Bet tas arī ir ļoti bagātīgs uzturā. Paņēmu ar vistu, tas ir veselīgāk, nekā ar liellopa gaļu."

"Lielā mērā skolēnu ēdienkarte ļoti bieži saskan ar ģimenes ēdienkarti. To, ko ikdienā ēd ģimenē, to arī bērns ēd skolā. Ābols nekrīt tālu no ābeles," norāda Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Dažkārt bērnu ēšanas paradumus var ietekmēt arī vienaudži, kuri tiek uzskatīti par viedokļu līderiem. Piemēram, 9.klases skolniece Evelīna, kuras "Youtube" kanālam ir vairāk nekā 20 000 sekotāju, labprāt savos izveidotajos video reklamē veselīgu dzīvesveidu: "Es uzskatu, ka mani skatītāji piekrīt manam viedoklim un bieži vien to uzklausa, jo man ar skatītājiem ir ļoti labas attiecības un es nekad tiem nemeloju, un saku patiesu, dzīves pieredzes viedokli un, ja arī es viņiem pasaku, ka man garšo dārzeņi, es domāju, ka tas tiešām motivēs viņus tos ēst. Reklāma veselīgam uzturam, noteikti!"

Tas parāda, ka nebūt nav tā, ka bērniem dārzeņi negaršo. Garšo! Bet viss jau atkarīgs no tā, ko ēd ģimenē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti