Vai tas ir normāli?

Apzinātības prakse ļauj atgriezties pie iekšēja miera pat tad, kad tas šķiet neiespējami

Vai tas ir normāli?

Miega kvalitāte: kā dzīves paradumi ietekmē miegu

Seksuālā vardarbība: vai zināšanas par šī vardarbības veida novēršanu ir pietiekamas

«Dardedze»: Iespēja lemt par abortu pēc izvarošanas sievietei atgriež kontroli pār dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iespēja sievietei pašai lemt par aborta veikšanu pēc izvarošanas atgriež kontroli par savu dzīvi, kas iepriekš vardarbīgi atņemta, Latvijas Radio raidījumā “Vai tas ir normāli?” uzsvēra centra "Dardedze" valdes locekle Laila Balode. 

“Izvarošanas gadījumā tu vairs savu dzīvi neesi kontrolējusi, kāds cits to ir darījis. Tajā mirklī, kad tu esi no tā visa ārā, tu vari pieņemt lēmumu un vari pateikt, ka es šo turpinu vai pārtraucu. Tas ir mans lēmums, jo tagad es kontrolēju savu dzīvi un sekas, kas ar mani šī gadījuma rezultātā ir notikušas,” skaidroja Laila Balode.

Krievijas sāktais karš Ukrainā, kur sievietes saskaras ar seksuālu vardarbību, un gadījumi, kad pēc tās nepieciešams pārtraukt grūtniecību, aktualizējis diskusijas par abortu pieejamību.

Pasaulē joprojām pastāv ļoti dažādi redzējumi par to, cik liela ir sievietes brīvība lemt par sevi, vērtēja psiholoģe Kristīne Balode.

“Dardedzes” valdes locekle Balode uzsvēra, ka lēmums par abortu jāpieņem sievietei pašai. Tāpat viņa vērtēja, ka liela daļa sabiedrības ilgu laiku nav bijusi informēta par seksuālās vardarbības esamību: “Varbūt tādai organizācija kā mēs, mums bija skaidrs, ka tāda vardarbība notiek, bet viena liela daļa sabiedrības domāja, ka viss ir baigi skaisti un nav nekādu lielo problēmu. Karš parāda, ka problēmas ir, tās ir tepat blakus.”

Kristīne Balode norādīja, ka pasaulē viedokļi par to, vai abortam jābūt pieejamam un kurš izvērtē tā nepieciešamību, ir dažādi: “Pasaule ir plaša, un joprojām pasaulē pastāv ļoti atšķirīgi un dažādi redzējumi par to, cik tad liela ir sievietes brīvība lemt par sevi, par to, kas notiek ar viņas ķermeni, sociālajām izvēlēm un tā tālāk.”

Vienlaikus viņa atzina, ka, lai arī ko domātu un kā teoretizētu cilvēki no malas, seksuālās vardarbības pieredzi piedzīvo konkrētais cilvēks. “Sēdēt mājās pie televizora un par to spriest būs atšķirīgi no tā, ja tas skars kādu no mums tuviem cilvēkiem un mums vajadzēs būt līdzās tajā stāstā,” psiholoģe piebilda. 

“Sievietes realitāte tiek ietekmēta neatgriezeniski, arī tas, kāda būs viņas turpmākā dzīve vai dzimušā bērna dzīve, un mūsu attieksme pret viņu dzīvēm,

tas ir kopīgs ceļojums, kurā mēs ejam jebkurā gadījumā, lai arī kuru lēmumu mēs atbalstītu vai pieņemtu,” vērtēja Balode. 

Laila Balode uzsvēra, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības savā dzīvē pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību par šiem lēmumiem: “Cita lieta ir tā, ka mums ir ārkārtīgi svarīgi pieņemt informētus lēmumus. Pirms tam būtu jābūt iespējai saņemt konsultāciju un saprast, kā tas viss vēlāk var izvērsties.”

“Sievietes ķermenis pieder viņai, un šie lēmumi būtu jāpieņem viņai pašai. Nekādā gadījumā nekas, kas ir saistīts ar reliģiskām pārliecībām vai valsts uzstādījumiem, nedrīkstētu šajā gadījumā lemt sievietes vietā,” norādīja centra "Dardedze" pārstāve. 

 

"Vai tas ir normāli?"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti