Dienas ziņas

ES spriež par jaunām sankcijām pret Minsku

Dienas ziņas

Lems par stingru mājsēdi un komandantstundu

Grūtniecība pandēmijas laikā

Daļa grūtnieču un jauno māmiņu nogaida ar vakcināciju pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bērna nākšana pasaulē ir gaidīts notikums, taču pandēmijas laikā tas ir arī papildu risks, kas topošajai ģimenei jāuzņemas. Lai gan Latvijā ir bijuši gadījumi, kad Covid-19 saslimšana izraisījusi grūtnieces nāvi, daļa grūtnieču, kā arī jauno māmiņu zīdīšanas periodā joprojām baidās un nogaida ar vakcināciju pret Covid-19.

Jaunās māmiņas, kuras nav vakcinējušās, kameras priekšā ar savu stāstu dalās negribīgi, minot, ka kopumā atbalsta vakcināciju, tomēr bailes par jauno atvasi ņem virsroku. Līdzīgi ir arī Diānai, kura baidās vakcinēties zīdīšanas periodā.

"Pagaidām neesmu vakcinējusies, jo baroju bērnu ar krūti, šobrīd ir laktācijas periods un baidītos no jebkādiem sarežģījumiem," stāstīja jaunā māmiņa Diāna.

Ārsti norādīja – vakcinācija ir droša, jo netiek saņemts vīruss, bet gan informācija – olbaltumvielas pret kurām veidojas antivielas, kā arī – vakcinējoties zīdīšanas periodā, ar mātes pienu antivielas uzņem un līdz ar to tiek pasargāts arī mazulis.

"Antivielas – tās ir šūnas, kas cīnās ar vīrusu. Nav nekā bīstama no tām antivielām. Bērniņš tik un tā saņem antivielas pret visām citām slimībām, ar ko slimojusi mamma vai vakcinējusies.

Pret Covid-19 šīs nav vienīgās antivielas, ko bērniņš saņem ar mātes pienu," skaidroja SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" Sieviešu klīnikas vadītāja Diāna Pustovoitova.

Lai gan izplatoties jaunajam vīrusa delta paveidam, saslimšana fiksēta arī jaundzimušajiem un hospitalizēti tikuši arī zīdaiņi, ārsti norādīja – īpaši uzmanīties būtu nepieciešams grūtniecēm.

"Tas ir saistīts ar grūtniecības fizioloģiju. Pirmkārt, krītas imunitāte grūtniecības laikā. Otrkārt, augoša dzemde samazina iespēju plaušu ventilācijai. Grūtnieces, kas ir vakcinētas, tām visām ir bijusi viegla saslimšanas gaita, visas, kas ir smagi slimās, mirušās, tās nav bijušas vakcinētas," stāstīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone.

Viens no traģiskākajiem nāves gadījumiem Latvijā ir 19 gadus veca māmiņa, kura inficējās ar Covid-19. Lai gan mazuli izdevās glābt ar ķeizargrieziena operāciju, jaunās māmiņas dzīvība izdzisa. Speciālisti norādīja, ka ir gadījies piedzīvot arī skumjus gadījumus, kad bērniņš piedzimis nedzīvs, jo, slimojot māmiņai, bērnam iestājies skābekļa bads.

Zinot iespējamās saslimšanas sekas, jaunā māmiņa Ieva vakcīnu gaidīja ar nepacietību.

"Tiklīdz kļuva zināms, ka arī grūtnieces var vakcinēties, tad es uzreiz, praktiski uzreiz arī šo lēmumu pieņēmu. Un, jāsaka, ka grūtniecības laikā šī vakcīna tika veikta septītajā mēnesī.

Tas nozīmē, ka turpat tuvu, tuvu šī finiša taisne bija. Un attiecīgi pēc vakcīnas saņemšanas, pirmās devas, nu, praktiski, nekādas izmaiņas manā organismā, ne sajūtā nebija. Otrā deva arī bija bez jebkādām problēmām," stāstīja jaunā māmiņa Ieva.

Arī dzemdības pagājušas bez komplikācijām, un nu jau trešo mēnesi jaunajā ģimenē nav raižu, jo bērns ir vesels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti