Dabas muzeja izstādēs - ziedi un brīnumi

Latvijas Dabas muzejā pirmdien atklās izstādi "Brīnumi ziedos", kas tapusi Igaunijas–Latvijas–Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projektā "Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai", informēja muzeja pārstāve Baiba Krustiņa.

Izstāde ir stāsts par ziedēšanu – ziedaugu dzīves kulmināciju – kāpēc ziedi smaržo, kāda nozīme to krāsai un formai, kas ir filotakse, kāpēc ziedi atveras un aizveras.

Jūnijs ir ziedu mēnesis, kad domas nodarbina Jāņu laiks – ko vīt vainagā, kādu ticējumu no latviešu folkloras krājumiem izmantot veiksmes un mīlestības pievilināšanai, tāpēc izstāde stāstīs arī par Latvijas nacionālajiem augiem, latviešu puķu dārziņu.

Projekts "Dabas izglītības sekmēšana – efektīvs līdzeklis sabiedrības dabas apziņas veidošanai" ("Promoting nature education as efficient mean of awareness raising") tiek īstenots Latvijas, Igaunijas un Krievijas Federācijas teritorijās, un tā mērķis ir sabiedrības vides apziņas uzlabošana ilgtspējīgai un integrētai dabas aizsardzībai projekta darbības reģionā, kā arī projektā iesaistīto dabas aizsardzības institūciju kapacitātes pilnveidošana dabas izglītības jomā.

Plašākai publikai izstāde būs pieejama no 12.jūnija līdz 13.oktobrim.

Bet no 12. līdz 16. jūnijam Latvijas Dabas muzejā būs aplūkojama izstāde „Īrisi – jūnija dārza rota”, kas organizēta sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.

Izstādē būs apskatāmas ap 200 Latvijas apstākļiem piemērotākās augsto bārdaino īrisu šķirnes un hibrīdi, kas šogad pārcietuši gan vēlo pavasari ar straujo karstumu, gan spēcīgās lietus gāzes un iespaidīgo krusu. Ja pērnā gada izstādē bija iespēja apskatīt plašāku klāstu agrīno šķirņu, tad šogad, vērtējot vietējo selekcionāru veikumu, liels uzsvars tiks likts uz vēlīnajiem īrisiem.

Īrisi, kurus bieži dēvē par ziemeļu orhidejām, to majestātisko un krāšņo ziedu dēļ, ir plaši izplatīti dekoratīvie augi, kas atrodami gandrīz ikvienā dārzā. Lai arī audzēšanas pamatprasības visiem bārdainajiem īrisiem ir līdzīgas, tomēr augstie īpatņi prasa vairāk uzmanības – saulainu vietu, auglīgu augsni un īpašu puķkopja mīlestību.

Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāru un kolekcionāru skaistie ziedi atceļos no Stelpes, Tukuma, Jelgavas, Jūrmalas un Kandavas, ar savām kolekcijām izstādē piedalīsies Laimonis Zaķis, Ilga Vinķele, Juris Bāze, Lolita un Aleksandrs Muhlinkini, Dzintra Jurevica, Gunta Jēkabsone.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji – selekcionāri un kolekcionāri – sniegs atbildes uz apmeklētāju jautājumiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un piemērotāko šķirņu izvēli savam dārzam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt