Dabas koncertzālē iepazīstinās ar ōsiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Labākā vides kampaņa Eiropas Savienībā - šādu titulu pērn Berlīnē izpelnījās Latvijā notiekošais mūzikas, mākslas un zinātnes projekts „Dabas koncertzāle”. Šis novērtējums devis vēl lielāku enerģiju projektu turpināt un attīstīt. Šovasar Dabas koncertzāli varēs izbaudīt divos pasākumos. Viens no tiem notiks jau sestdien Viļķenē, bet otrs - 3. augustā Ogres Zilajos kalnos. Dabas koncertzāles šī gada galvenais varonis būs ōss, ap kuru arī vīsies visa pasākuma darbība.

Šoreiz Dabas koncertzāle aicinās ieraudzīt ōsa skaistumu. Kopumā Latvijā ir ap 200-ts ōsiem, un tie ir ģeoloģiski objekti - vaļņi vai grēdas, kas veidojušies ledāju kušanas rezultātā pirms vairāk nekā 12 000 gadu. Plašāk par ōsu - ko izrunā ar garo ō - stāsta šī gada Dabas koncertzāles zinātniskā satura autors, LU profesors Vitālijs Zelčs:

Ōss tiešām ir svešāds vārds, cēlies no zviedru valodas. Ar to apzīmē šaurus, pārsvarā no grants un smilts sastāvošus vaļņus, kas atgādina dzelzceļa uzbērumus”.

Latvijā vecākie ōsi ir sastopamie Latgalē, vecākais un garākais ir Andrupenes ōss, kas izveidojies pirms aptuveni 17 000 gadu.

Ōsi ir īpaša mūsu dabas bagātība, taču tā kā to sastāvu pamatā veido grants un smilts, tos apdraud norakšana būvdarbu vajadzībām, Vitālijs Zelčs cer, ka Dabas koncertzāle dos savu būtisku artavu šo īpašo ģeoloģisko veidojumu aizsardzībai:

„Pilnīgi gandrīz vai ir norakts Ruļļu kalns dienvidos no Jelgavas, ir norakta tā skaistākā daļa. Tālāk pie Bēnes Krūškalnes ōss ir gandrīz pilnīgi norakts, un līdzīgs ir arī citu ōsu liktenis. Varbūt, ka Dabas koncertzāle saasinās cilvēku uzmanību uz to, ka mums arī bez šīm skaistajām reljefa formām ir arī daudzas citas vietas, kur var sameklēt granti un smilti un tikpat efektīvi to iegūt”.

Kā allaž, Dabas koncertzāle sāksies ar zinātnisko daļu, kurā klātesošie varēs iesaistīties vairāk nekā 15 laboratorijās un darbnīcās, un no visdažādākajiem aspektiem iepazīt ōsus.

Vakara pusē zinātniskā daļa jau tradicionāli pāraugs koncertuzvedumā, kurā stāsts par ōsu tiks iedzīvināts mūzikā, speciāli veidotās gaismās un videoprojekcijās. Līdzās akadēmiskiem un tradicionālās mūzikas instrumentiem koncerta noskaņu veidos arī dažādi ksilofoni, vibrofoni un instrumenti ar tādiem neparastiem nosaukumiem kā glokenšpīls un igila. Dabas koncertzāles mākslinieciskais vadītājs ir Ingus Ulmanis.

Savu īpašu gaisotni koncertiem piešķirs to norises vieta - viens koncerts notiks Viļķenē, bet otrs Ogres Zilajos kalnos. „Mēs parasti izvēlamies dažādas vietas. Viļķenē, Ungurkalnā, vieta ir pasakaina, eksotiska, arī Ogrē ir ļoti skaista, sakopta vieta, tur iesaku braukt tiem, kas to darīs pirmoreiz,” saka Ulmanis.

Viļķenē, Ungurkalnā Dabas koncertzāle notiks jau 27. jūlijā, savukārt Ogres Zilajos kalnos to varēs baudīt 3. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti