Rīta Panorāma

Seviljā apelsīnus izmantot enerģijas ražošanai

Rīta Panorāma

Intervija ar "Latvijas Valsts ceļi" valdes priekšsēdētāju Jāni Langi

Covid-19. Slimības gaita ārstējoties mājās

Covid-19 slimniekiem būtiski skaitīt dienas kopš pirmo simptomu parādīšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Liela daļa cilvēku Covid-19 pārslimo mājās salīdzinoši vieglā formā. Tomēr arī tad, ja slimības sākums ir viegls vai arī pēc pāris dienām cilvēks jūtas jau vesels, vajadzētu ļoti rūpīgi pievērst uzmanību savam veselības stāvoklim, jo slimībai ir raksturīgi vairāki viļņi. Daļa cilvēku slimnīcā nonāk tieši devītajā līdz vienpadsmitajā dienā. Tādēļ būtu vērts skaitīt dienas, kopš parādījušies pirmie slimības simptomi.

Lai gan pazīmes un slimības gaita var būt ļoti atšķirīgas un lielākā daļa cilvēku Covid-19 pārslimo vieglā formā, inficējoties ar vīrusu, ir ļoti rūpīgi jāvēro savs veselības stāvoklis.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Plaušu ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa norādīja, ka viegli vai asimptomātiski Covid-19  pārslimo apmēram  80 % cilvēku. Tādos gadījumos simptomi mēdz būt neliels sagurums, iespējams, nedaudz paaugstināta temperatūra vai paaugstināta temperatūra īsu brīdi, garšas un ožas izmaiņas, kaulu laušanas sajūta.

 “Slimībai ir raksturīgi vairāki viļņi. Var būt tā, ka pēc dažām paaugstinātas temperatūras dienām šķiet, ka ir kļuvis labāk un viss ir kārtībā, bet pēc dažām dienām temperatūra atkal paaugstinās un, iespējams, pievienojas elpas trūkums un atkal pacientam ir ļoti slikti,” stāstīja Žentiņa.

Daļa cilvēku nonāk slimnīcā jau pirmajās simptomu dienās, bet vēl viena liela daļa uz ārstniecības iestādi dodas devītajā līdz vienpadsmitajā dienā.

“Ja cilvēkam 7.–10. dienā nekļūst sliktāk, tad droši vien ar vislielāko varbūtību viņš būs ticis cauri sveikā. Tā mēs varētu teikt, bet, protams, tas neattiecas uz absolūti visiem gadījumiem,” atzina ārste.  

Svarīgi ir saprast, kurā dienā ir sākušies simptomi, lai pēc tam varētu saprast, kad šie simptomi arī beidzas un kad tiešām var nomierināties.

“Jāatceras, ka slimošanas laikā regulāri jāsazinās ar ģimenes ārstu. Tikmēr saslimušā tuviniekiem ir rūpīgi jāseko līdzi inficētā veselības stāvoklim, jo pats sasirgušais var nejust, ka kļūst sliktāk. Nevajadzētu nokavēt brīdi, kad saukt palīgā mediķus,” uzsvēra Žentiņa.

“Cilvēks sākumā bieži vien pat nejūt, ka viņam ir grūti elpot, ka trūkst elpas. Bieži vien to var konstatēt tikai ar pulsa oksimetru, mērot skābekļa piesātinājumu perifērajās asinīs. Vēl to var redzēt no malas, ievērojot to, ka cilvēks elpo ātrāk nekā parasti. Respektīvi elpo vairāk nekā, piemēram, divdesmit reizes minūtē,” norādīja ārste.

Svarīgi pievērst arī uzmanību tam, vai elpas trūkums neparādās pie minimālas fiziskās slodzes, piemēram, izpildot tādu vienkāršu darbību kā iešanu uz labierīcībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti