Cīņu ar bērnu lieko svaru izvērš visas ES mērogā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas skolu piena un augļu programmas apvienos vienā kopīgā, un tai palielināts finansējums. Jaunpieņemtie nosacījumi paredz skolās labāku apmācību par veselīgu ēšanu. Turklāt atbalsta programmai kopumā jāstimulē vietējās pārtikas ķēdes un bioloģiskā lauksaimniecība. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ieviesa grozījumus arī produktu sarakstā, kas var pretendēt uz skolas piena un augļu programmas atbalstu.

EP šonedēļ pieņēmis jaunus tiesību aktus, kas apvieno pašlaik atsevišķi finansētās un organizētās ES skolu piena un augļu programmas, palielinot to gada budžetu par 20 miljoniem eiro. Dalībvalstīm, kas izvēlēsies piedalīties šajā brīvprātīgajā programmā, būs jāīsteno vairāki pasākumi.

„Jaunā programma, pirmkārt, ir balstīta uz bērnu veselību un veselīgas ēšanas paradumu mācīšanu skolās no agras bērnības. Svaiga piena un dārzeņu un augļu patēriņam skolās jābūt obligātam dalībvalstīs, kuras piedalās šajā programmā. Tā ir brīvprātīga programma, un valstis varēs paplašināt produktu sarakstus, bet arvien ir strikti aizliegumi pret saldinātājiem vai mākslīgajiem aromatizētājiem,” stāsta likumprojekta ziņotājs un EP deputāts no Beļģijas Marks Tarabella.

„Galvenie šīs programmas mērķi ir cīņa pret bērnu lieko svaru, lai uzlabotu viņu veselību. Tāpat izglītojošie pasākumi, kas tagad ir obligāti, paredz bērniem mācīt par zemkopību un veselīgu ēdienu no agras bērnības, un šeit tieši skolām ir milzu loma,” piebilst Tarabella.

Uzlabotās programmas mērķis ir arī atbalstīt bioloģisko pārtiku un valstu vietējos zemniekus. „Ar balsojumu apstiprināts 250 miljonu eiro ieguldījums gadā, lai uzlabotu bērnu veselīgu uzturu un radītu izpratni par nepieciešamību atbalstīt vietējo zemnieku. Jaunās shēmas ieviešana norit zemniekiem ļoti svarīgā laikā, jo nozare saskaras ar sarežģītiem izaicinājumiem, īpaši piena sektorā,” atzīst Eiropas Savienības lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans.

EP deputāti ieviesa grozījumus arī produktu sarakstā, kas var pretendēt uz šo finansējumu. Prioritāri atbalsts jānodrošina svaigiem augļiem, dārzeņiem un dzeramajam pienam.

„Apstrādātus produktus, piemēram, sulu, jogurtu un sieru ar programmas starpniecību varēs izplatīt tikai ar noteikumu, ka dalībvalstis jau izplata arī svaigus augļus un dārzeņus. Tāpat jāizslēdz pievienotie saldinātāji un mākslīgie garšas pastiprinātāji. Vēl viens no kritērijiem nosaka, ka produkti ar ierobežotos daudzumos pievienotu cukuru, sāli vai taukiem saņems ES finansējumu vienīgi izņēmuma kārtā, pie stingriem nosacījumiem, ko atbalstījušas par veselību un uzturu atbildīgās dalībvalstu iestādes,” saka EP biroja Latvijā pārstāve Signe Znota-Znotiņa.

Augļu, dārzeņu un piena patēriņš ES joprojām krītas. Vairāk nekā 20 miljoniem ES bērnu ir liekais svars, un pusaudži vidēji apēd tikai 30% līdz 50% no dienā ieteicamā augļu un dārzeņu apjoma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti