"Mēs kā laboratorijas ārsti vismaz reizi gadā aicinām aizdomāties par savu holesterīnu, aiziet pie ģimenes ārsta un palūgt nosūtījumu uz holesterīna līmeņa noteikšanu. Noteikti jāpaskatās arī glikozes līmenis, jo cukura diabēts ir ļoti izplatīta saslimšana Latvijā. Noteikti jānovēro pilnā asins aina, feritīns," uzsvēra Ļakutina.
Vienlaikus viņa atzina, ka analīzes jāveic, pirms un pēc tam konsultējoties ar savu ģimenes ārstu, jo katram pacientam ir individuāla saslimšanu vēsture un atšķirīgs veselības stāvoklis.
"Mēs visi esam lielā stresā, sevišķi pēc pandēmijas. Es domāju, ka visai tautai būtu labi būtu aiziet pie sava ģimenes ārsta un vienkārši izrunāties par savu veselības stāvokli, problēmām vai arī par to, ka nav problēmu.
Dakteris, savācot anamnēzi, zinot ģimenes vēsturi, var ieteikt pareizās analīzes pareizā laikā un atklāt to, kas cilvēkam pat neienāk prātā," skaidroja ārste.
Viņa norādīja, ka Latvijas iedzīvotāju vidū ir izplatīts cukura diabēts, vēža saslimšanas un citas slimības, un vienkārša analīžu veikšana ārstam var sniegt daudz vērtīgas informācijas. Turklāt saslimšanas ar analīžu palīdzību var atklāt arī pilnīgi nejauši, kamēr to simptomi vēl nav parādījušies.
"Es neko negribētu pārmest cilvēkiem, ka viņi kaut ko nedara, jo laboratorijas diagnostika ir tikai viena no sastāvdaļām kopējā mehānismā, un tā ķēde ir tik stipra, cik katrs no posmiem ir stiprs.
Tomēr ir atbildīgi dziļi jāpiedalās savas veselības krīžu un ne tikai krīžu novēršanā, un visi tie nepieciešamie posmi ir jāveic, tajā skaitā laboratorijas analīzes, kurās atspoguļojas apmēram astoņas no 10 saslimšanām," piekrita "Gulbja laboratorijas" ārsts Didzis Gavars.
Īpaša uzmanība regulāru analīžu veikšanai jāpievērš tiem cilvēkiem, kuru ģimenes vai radu lokā novērotas kādas saslimšanas.
"Jāatceras arī par ģenētisko predispozīciju. Ja jūsu vecāki vai radinieki slimo ar kaut kādām slimībām, ir vērts biežāk pārbaudīties uz kādām kardiovaskulārajām saslimšanām, uz dažādiem aknu rādītājiem vai veikt lipīdu profilu," skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko.
Ārste atgādināja, ka svarīgi veikt analīzes arī uz dažādām infekcijas slimībām – noteikt antivielas pret HIV vīrusu, kura rādītāji Latvijā ir ļoti augsti, un antivielas pret C hepatītu, pret kuru vakcīnas nav, līdz ar to tas ir nopietns drauds gan pacientam, gan tuvākajiem cilvēkiem un ģimenei.
Tāpat regulāri jānosaka D vitamīna līmenis asinīs, jo tas ietekmē visu organismu un imūnsistēmu.
Ļakutina iesaka ar ģimenes ārstu vai speciālistu izrunāt arī jautājumus par alerģijām, jo mūsdienās laboratorijas piedāvā plašu iespēju spektru alerģiju noteikšanai. Lai saņemtu valsts apmaksātas analīzes, jādodas pie ģimenes ārsta, kas nosūtīs tālāk pie speciālista, kurš nozīmēs analīzes.
Savukārt mājās ārsti ikdienā ieteica sekot līdzi savam svaram, uzturam un fizisko aktivitāšu biežumam, kā arī regulāri mērīt asinsspiedienu.