Dienas ziņas

Karavīrus baros ar Latvijas produktiem

Dienas ziņas

Jaunie noteikumi topošajiem autovadītājiem

Ciemats "Rožkalni"-paraugs deinstitucionalizācijas projektam

Ciematā «Rožkalni» iespēja cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem dzīvot ģimeniskā vidē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau vairākus gadus Vidzemē ciematā "Rožkalni" kopā ar sociālajiem darbiniekiem un brīvprātīgajiem dzīvo cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem. Speciālisti atzīst, ka šis modelis ir labs piemērs, kā viņus integrēt sabiedrībā un nodrošināt dzīvi ģimeniskā vidē.

Vidzemes plānošanas reģions turpina īstenot deinstitucionalizācijas projektu, lai samazinātu sociālo aprūpes centru iemītnieku skaitu un palielinātu ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību  bērniem un personām ar invaliditāti. Pēc tāda modeļa darbojas arī "Rožkalni".

Tajā diena rīts sākas agri. Iemītnieki dodas apkopt lopus un vistas, izslauc govis un iegūto pienu ved uz pārstrādi, kur ražo dažādus piena produktus gan savām vajadzībām, gan arī realizācijai.

Būtībā gandrīz viss, kas nepieciešams pašu galdam, “Rožkalnos” tiek izaudzēts un saražots uz vietas. Lai arī tas prasa daudz darba, ikviens tur gandarīts, ka ikdienā katram veicami savi pienākumi.

"Man ir daudz vistas. Visu laiku es esmu atbildīgais. Visu gadu te jau strādāju, un man ir ļoti labi jāstrādā te," teica ciemata "Rožkalni" iemītnieks Kārlis Reinsons. Cits ciemata iemītnieks Dzintars Budēvičs norāda: "Man patīk visādi āra darbi, es pārsvarā esmu pa āru. Uz mežu braucam, tur vajadzīgi stirpi vīrieši."

Ik dienu "Rožkalnu" iemītnieki darbojas atbilstoši īpaši izstrādatam grafikam. Parasti pēc darbīgā rīta cēliena saimniecībā seko aktivitātes radošajās darbnīcās un dažādas nodarbības, kurās ciemata iemītnieki dzied, dejo un pašlaik iestudē arī lugu.

Šāds ciemats jau 17 gadus ir vienīgais  Latvijā. Tā darbību nodrošina pašvaldību līdzfinansējums un ziedojumi - pārsvarā no ārvalstu fondu līdzekļiem.

Vērtējot deinstitucionalziācijas projektu Vidzemē, speciālisti atzīst, ka šāds ciemata modelis ir paraugs, kā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nodrošināt pakalpojumu nevis institūcijā, bet sabiedrībā un lai šie cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem dzīvotu, nevis eksistētu.

"Ja šie cilvēki jūtas vajadzīgi, ja viņiem ir jēgpilns darbs, viņiem atkrīt visas zāles, jo tas darbs un tā dzīve jau ir kā terapija, un tajā ziņā valsts varētu tikai ieekonomēt," teica "Rožkalnu" valdes priekšsēdētāja Ieva Zunda.

Ciematā "Rožkalni" ikviens jūtas pilnvērtīgs un nepieciešams sabiedrības loceklis. Pašlaik kopā ar atbalsta personām tur dzīvo 10 cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem.

Zunda atzīst, ka ciematu labprāt paplašinātu, uzceļot trešo un ceturto māju, kur varētu izmitināt, piemēram, sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru iemītniekus, taču pašlaik finansējuma trūkuma dēļ tas neesot iespējams.

Viņa norāda, ka šajā situācijā trūkst valsts atbalsta, turklāt arī no deinstitucionalizācijas projekta "Rožkalni" nevar iegūt finansējumu, jo to paredzēts novirzīt tikai pašvaldībām, nevis nevalstiskajām organizācijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti