Britu zinātnieku pētījums: arī pret Covid-19 vakcinētie aplipina tuviniekus

Lielbritānijas zinātnieku pētījums liecina, ka arī cilvēki, kas ir pilnībā vakcinēti pret Covid-19, pēc inficēšanās ar koronavīrusu var kļūt par infekcijas izplatītājiem un aplipināt savus tuviniekus.

Pētnieki uzsver, ka Covid-19 vakcīnas ir svarīgs ierocis cīņā ar pandēmiju, jo vakcinētiem cilvēkiem ir labāka aizsardzība pret smagu saslimšanu ar Covid-19 un nāvi. Taču koronavīrusa lipīgo delta variantu ļoti labi var izplatīt arī pilnībā vakcinēti cilvēki.

Vīruss izplatās arī vakcinētā sabiedrībā

“Mūsu secinājumi sniedz svarīgu ieskatu, kādēļ vīrusa delta variants joprojām izraisa augstu Covid-19 izplatības līmeni pasaulē, pat valstīs, kur ir augsts vakcinēto iedzīvotāju īpatsvars,” vēsta viena no pētījuma autorēm doktore Anika Singanajagama no Londonas Impērijas koledžas Infekcijas slimību departamenta.

Zinātnieku pētījums ir publicēts medicīnas izdevumā “The Lancet”. Pētnieki analizēja datus no Lielbritānijas mājsaimniecībām, kurās kāds no locekļiem bija inficējies ar koronavīrusa delta variantu.

Zinātnieki atklāja, ka pilnībā vakcinētiem cilvēkiem ir 25% iespējamība inficēties no ģimenes locekļa, savukārt nevakcinētiem cilvēkiem šī iespējamība ir 38%.

Taču pētnieki arī atklāja, ka brīdī, kad inficētais cilvēks ir vislipīgākais, nav īpašas starpības starp vakcinētiem un nevakcinētiem cilvēkiem: abās grupās inficētie indivīdi izdala līdzīgu vīrusa daudzumu. Tiesa gan, vakcinētiem cilvēkiem šis maksimālās bīstamības posms beidzas ātrāk nekā nevakcinētiem.

Nedrīkst aizmirst par citiem drošības pasākumiem

Pētnieki arīdzan secina, ka vakcīnu efektivitāte sāk pamazām sarukt jau salīdzinoši neilgi pēc otrās devas saņemšanas.

“Mēs atklājām, – pārsteidzoši, ka jau trīs mēnešus pēc otrās devas saņemšanas inficēšanās risks ir augstāks, salīdzinot ar tiem, kas vakcīnu saņēmuši nesen. Tas liek domāt, ka vakcīnas nodrošinātā aizsardzība sāk sarukt trīs mēnešus pēc otrās devas,” laikrakstam “The Guardian” stāsta viens no pētījuma autoriem profesors Adžits Lalvani.

Zinātnieki norāda, ka tas liecina par nepieciešamību nodrošināt iespēju saņemt vakcīnas papildu devu.

Pēc zinātnieku domām, iedzīvotāju vakcinācijas kampaņai ir svarīga loma cīņā pret Covid-19 pandēmiju, taču nedrīkst aizmirst arī par citiem drošības pasākumiem.

“Sabiedrības veselības un sociālie pasākumi, kas samazina infekcijas izplatīšanos, piemēram, sejas masku lietošana, distances ievērošana un testēšana, joprojām ir svarīgi pat vakcinētiem cilvēkiem,” uzsver doktore Singanajagama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt