Britu laikraksts: Līvu valoda ir viena no apdraudētākajām valodām Eiropā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vairākās Lielbritānijai piederošajās salās ir apdraudētas vietējās valodas, ziņo britu "The Independent". Eiropas apdraudēto valstu sarakstā atrodas 33 valodas, kuras papildinātas ar Džērsijas, Gērnsija un Menas salu vietējām valodām. Taču laikraksts atzīst, ka lielākais risks izzušanai ir līvu valodai, kas ir viena no retākajām Eiropas Savienībā. 

Balstoties uz UNESCO datiem, sarakstu ar apdraudētajām valodām sāka veidot 1993.gadā. Kritiski apdraudētas ir 13 valodas, savukārt vēl 20 valodas ir nopietni apdraudētas, norādījis lingvistikas eksperts doktors Kristofers Moselejs. 

Pētījumos noskaidrots, ka valodu saglabāšanā varētu palīdzēt tā sauktais "valodu tūrisms", kas var palīdzēt ne vien kādai valodai izdzīvot, bet pat attīstīties. 

"Mēs vēlamies pielikt pūles, lai izglītotu šajās valodās tik daudz cilvēku, cik vien iespējams," sacīja valodu pētnieks Tonijs Skots. Šādi plānots glābt Džērsijas salas valodu.

Ceļojumu biroji reizēm mēdz klientiem reklāmās uzskaitīt brauciena laikā iegūstamos labumus, tostarp piedāvājot apgūt kādu no izzūdošajām valodām.  

Lai gan Īru jūrā esošās Menas salas meniešu valoda klasificētas kritiski apdraudēto kategorijā, eksperti uzskata, ka tās nākotne ir cerīga. 1974.gadā nomira pēdējais cilvēks, kuram meniešu valoda bija pirmā valoda. Kopš tā laika valodu skolēni apgūst speciāli organizētās klasēs un sagaidāms, ka salas iedzīvotāji ar tās palīdzību iegūst lielāku reģionālo identitāti, sacīja lingvistikas eksperts Moselejs. 

Arī salas amatpersonas atzīst, ka situācija ir ievērojami labāka nekā pirms 20 vai 30 gadiem un viesi no visas pasaules regulāri apciemo Menas salu, lai sekotu līdzi vienai no minoritāšu valodai.

Visvairāk apdraudētā ir lībiešu jeb līvu valoda, kas ir ierakstīta valodu Sarkanajā grāmatā. 

Lai arī tā ir sastopama Dundagas pusē, tā ir uzskatāma par mirušu, jo 2013.gadā nomira Grizelda Kristiņa - pēdējais cilvēks, kam līvu valoda bija dzimtā. 1944.gadā viņa aizbēga no Latvijas un 103 gadu vecumā mira Kanādā. Šobrīd Dundagas novadā dzīvo mazāk par pieciem tūkstošiem iedzīvotāju un līvu valoda nevienam nav dzimtā, daži desmiti tās lietotāji līvu mēli apguvuši pašmācības ceļā.

Grizelda Kristiņa runā līvu valodā 102 gadu vecumā

Cita valoda, kurai draud izmiršana, ir Somijas ziemeļos esošās laplandiešu valodas sami austrumu dialekts. Izmirstoša ir arī Slovēnijā radusies kočevarščinas valoda (vāciski - gottscheerisch), kurā mūsdienās runā vien neliela kopiena Ņujorkas lielākajā salā Kvīnsā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti