Brīdina par pārtikas produktu ātru bojāšanos karstajā laikā

Karstajā laikā cilvēkiem īpašu uzmanību jāpievērš pārtikas drošībai. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina neņemt ārpus mājas līdzi produktus, kas ātri bojājas, kā arī izmantot pārnēsājamās aukstuma kastes pārtikas uzglabāšanai.

Tikmēr pārtikas tirgotāji uzsver, ka cilvēkiem iegādāto pārtiku vajadzētu pēc iespējas ātrāk nogādāt mājās, jo jau divu stundu laikā, turot pārtiku mašīnā, tā var sabojāties.

Šonedēļ Latvijā termometra stabiņš daudzviet jau ir pārsniedzis 30 grādu atzīmi. Šajā laikā saulē pārtika bojājas ļoti ātri. Tādēļ PVD pārstāve Tatjana Marčenko uzsver, ka īpaši jāpārdomā pārtikas izvēle, dodoties izbraucienos.

„Protams, jāņem produkti, kas nebojājas karstumā, ko var saglabāt. Mums ir mūsdienās iespēja ņemt līdzi aukstuma kastes ar aukstuma elementiem, kuri noteiktu laiku saglabā atbilstošu temperatūru. Tādēļ var tos produktus, kas tomēr bojājas, ielikt attiecīgā aukstuma iekārtā,” skaidro Marčenko.

Visātrāk bojājas svaigas gaļas, zvejas un piena produkti, kā arī salāti ar krējumu un majonēzi. Gan „Maxima”, gan „RIMI” veikalu tīklu pārstāvji stāsta, ka veikali ar karsto laiku tiek galā, lai gan tas prasa pastiprinātas pūles. Problēmas gan var sākties cilvēkiem, ātri nenogādājot pārtiku mājās, stāsta SIA „Maxima” Procesu un kvalitātes departamenta direktore Dace Grava.

„Pats galvenais, ka nedrīkst ilgstoši pārtiku atstāt mašīnā, jo mašīnas uzkarst, un temperatūras režīms uzreiz ir neatbilstošs. Produkts var sabojāties, un, varbūt sākotnēji ēdot, mēs to nejutīsim, bet pēc tam var būt saindēšanās, un var būt negatīvas emocijas un nepatīkama pašsajūta, slikta dūša un temperatūras paaugstināšanās,” norāda Grava.

Mašīnas karstumā pārtika var sabojāties jau divu stundu laikā. Tikmēr Rīgas Centrāltirgus pārstāvis Ivars Jakovels stāsta, ka tirgus pagaidām neplāno slēgt kādu paviljonu. Sakņu un gaļas paviljonos pēc rekonstrukcijas esot nodrošināta gaisa ventilēšana un kondicionēšana, savukārt zivju paviljona dabīgajai ventilācijai palīdzot baseins. Grūtāk karstumu panes piena paviljonā.

„Šobrīd mūsu vislielākā uzmanība tiek pievērsta piena paviljonam, kurš gaida rindā kā nākamais uz rekonstrukciju, un šajā paviljonā notiek nepārtraukta temperatūras monitorēšana,” saka Jakovels.

„Lai atvieglotu tirdzniecību šajā karstajā laikā, no šodienas ir pieņemts lēmums izslēgt gaismu vitrīnās, lai neradītu papildus siltuma avotus. Ja būs tāda nepieciešamība, iestājoties kritiskākai situācijai, mēs esam gatavi arī saīsināt paviljonā darba laiku,” viņš atzīst.

Šonedēļ karstākā diena solās būt sestdiena, kad gaiss varētu sakarst līdz pat 33 grādiem. Svētdien temperatūra pazemināsies, taču karstu laiku sinoptiķi sola arī nākamnedēļ.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti