Panorāma

Nodibina partiju "Latvijas attīstība"

Panorāma

Latviešu tradicionālo masku izstāde Dabas muzejā

Botāniskajā dārzā briest eksotiski augļi

Botāniskajā dārzā briest eksotiski augļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vieni laižas ziemas snaudā, citi tieši otrādi – mostas, zied un ražo. Botāniskajā dārzā Salaspilī gatavojas kafija un smaržo citrons. Klāt ražas laiks nevienam vien svešzemju augam. Zied strelīcijas, durstīgā opuncija nobērta ar sārtiem pumpuriem un augļiem, bet pie griestiem lapotnē vīd kaut kas līdzīgs tomātiem.

Aiz loga pūš auksts vējš, bet milzīgā agave briedina leknu ziedkātu. Granātkokam augļi jau nobrieduši un sprāgst pušu. Bultiņa rāda, kur vēl kas interesants jāmeklē. Lapās paslēpušies, gatavojas vismaz 10 citroni. „Šis eksemplārs ir ar ļoti garšīgiem citroniem. Viņam ir ārkārtīgi bieza miza, bet citrons.. kad aizver acis liekas, kaut kur Vidusāzijā. Citrons briest diezgan ilgi, viņam ir pabieza miza. Pie koka viņš var karāties gadu. Ja mājās virtuvē uz palodzes aug citrons, raža nav jāņoņem nost un glabāt kambarī," saka Botāniskā dārza oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

Auglīši arī opuncijai. Bet mazās zaļās podziņas nav nekas cits kā Āfrikas kafijas pupiņas.

„Ja ir ļoti laba iztēle, un var labi iedomāties, tad arī var izjust to kafijas garšu," piebilst Purne.

Turpat ir plūmēm līdzīgs tomātkoks. „Tas nācis no Peru. Aug tikai Dienvidamerikā. Nakteņu dzimtas augs, kurš 7–8 mēnešu laikā izaug tik, cik redz, uzzied, ziedi ir līdzīgi kartupeļiem un ārkārtīgi smaržīgi. Tagad viņi ir gatavi," saka Purne.

Ar eksotisko augu gan jāapietas piesardzīgi. „Viss šajā augā ir indīgs, atskaitot augļus. Augļi ir ēdami, bet šūnsula, lapas, saknes, stumbri un arī smarža ir indīga," teica Purne.

Salaspils botāniskā dārza oranžērijā mājo ap diviem tūkstošiem augu. Augiem te ir daudz par šauru un jāsalst. Oranžērija un pārējās ēkas dārzā celtas laikā no 1950.–1970.gadam. Darbinieki cer, ka šī būs pēdējā ziema vecajā glāžumājā. „Oranžērijā katru dienu visu gadu varam redzēt vismaz 50 augus, kas zied. Protams, tie ziedi nav diametrā 25 cm, bet tie, kādi nu kuram ir, tos visus var redzēt. Speciālists redz katru augu, bet tā kā mums vairums nāk cilvēku, kas nav botāniķi, tad viņiem liekas, ka ir daudz zaļumu. Katru augu nevar izskatīt. Jaunajās siltumnīcās būs plašumi. Pie katra auga varēs bez maz vai meditēt," norāda Purne.

Jaunajai oranžērijai pamati jau ielikti. Tai jābūt gatavai līdz nākamā gada Ziemassvētkiem. Jauno siltumnīcu izbūvei un vairāku ēku remontam no Eiropas fondiem ir piešķirts 2,1 miljons latu. Jaunajā oranžērijā izvietos un glabās nacionālas nozīmes augu genofonda kolekciju – Latvijas selekcionāru veidotās šķirnes, kā arī retās un apdraudētas sugas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti