Biedrība: Neveselīga pārtika ir atkarība, ne gribasspēka trūkums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Neveselīgas pārtikas lietošana uzturā ir globāla problēma, īpaši jauniešu vidū, vēsta biedrība "Esi brīvs!" Ja jaunietim ir nepārvarama vēlme regulāri uzņemt šādu pārtiku, tā jau ir klasificējama kā bīstama atkarība. 

Nesen veikts pētījums par ātro ēstuvju pieejamību un tuvumu Rīgas centra izglītības iestāžu skolēniem. Tika apskatītas 12 skolas un tām apkārt esošās ēdināšanas iestādes. Rezultāti rāda, ka skolu tuvumā neveselīgo ēstuvju ir gandrīz divas reizes vairāk (60,3%) nekā veselīgo (32%), turklāt daudzas no šīm vietām atrodas mazāk kā 500 metru attālumā no izglītības iestādes.

Neveselīgā pārtika ir tā, kura satur daudz kaloriju, bet nav bagāta ar uzturvielām. Ēdot neveselīgu pārtiku, cilvēks nejūt sāta sajūtu, kas savukārt var novest pie pārēšanās.

Zinātnieki izpētījuši, ka līdzīgi labsajūtas stimulētāji, kurus cilvēka smadzenēs rada atkarību izraisošas vielas, kā, piemēram, kokaīns un heroīns, rodas arī ēdot ar garšas pastiprinātājiem bagātus ēdienus, kuru saturā ir daudz cukura, tauku un sāls.

Ar neveselīgas pārtikas uzņemšanu cilvēks cenšas sevī radīt labsajūtu, taču tās ir mānīgas sajūtas. Cilvēka smadzenēs pastāv īpaša atalgojuma sistēma, kura it kā atalgo pēc tam, kad paveikts kas nopietns un svarīgs. Šajā atalgojumā ietilpst arī ēšana, kas ir viena no cilvēka pamata vajadzībām.

Ēšanas laikā smadzenēs rodas labsajūta un izdalās hormons - dopamīns, ko organisms interpretē kā baudu. Pētījumi apliecina, ka pietiek vienu reizi sajust baudu no neveselīgās pārtikas uzņemšanas, lai rastos vēlme ēst to atkārtoti. Tas saistīts ar paaugstinātu dopamīna daudzuma cirkulāciju smadzeņu atalgojuma sistēmā. Šāds impulss cilvēka smadzenēs var aizēnot citus signālus – sāta sajūtu un apmierinātību.

Rezultātā cilvēks turpina ēst pat tad, kad vairs nav izsalcis. “Sabiedrībā valda uzskats, ka šādu dzīvesveidu izraisa gribasspēka trūkums. Situācija ir daudz sarežģītāka, jo neveselīgā pārtika stimulē smadzenēs esošo atalgojuma sistēmu, tāpat kā to dara narkotikas,” stāsta psihoterapeite Dace Caica, kura neveselīgas pārtikas lietošanu neuzskata tikai par cilvēka gribasspēka trūkuma iezīmi - tā ir kompleksa problēma. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti