Bērnu traumu galvenais iemesls – nedroša vide mājās un nepietiekama uzraudzība

Bērni vecumā līdz pieciem gadiem 77% gadījumos traumas gūst tieši mājās - dzīvojamā zonā, guļamistabā, virtuvē vai dārzā, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) 2016.gada statistikas dati.

Bērnu skaits valstī samazinās, bet viņu traumatisms – nē.  Šogad jau vairāk nekā 10 tūkstoši vērsušies Bērnu slimnīcas traumpunktā pēc palīdzības, bet pērn 20 654 bērni un jaunieši.

Galvenais traumu iemesls bērniem ir nedroša vide mājās, nepietiekama bērnu uzraudzība, kā arī vecāku zināšanu trūkums par traumu gūšanas riskiem un iespējām savu bērnu pasargāt.

Bērniem vecumā līdz 5 gadiem biežākie ievainojumu veidi ir lūzumi, vaļējas brūces, apdegumi, applaucējumi, sasitumi, zilumi un saindēšanās. 2015.gadā tika reģistrētas 614 traumas, ievainojumi un saindēšanās gadījumi, bet 2016.gadā - 762.

Zēni traumas gūst biežāk nekā meitenes (58% no 2015.gadā reģistrētajiem traumu gadījumiem ir zēniem, bet 2016.gadā - 57%), turklāt gūtās traumas ir smagākas.

Ārsti gan novērojuši, ka biedējošo statistiku veido arī pārāk nobiedētie vecāki, kas katru sasitu celīti izlemj atrādīt slimnīcas mediķiem, nevis ģimenes ārstam.

"Latvija traumatisma rādītāju ziņā ir vadošajās pozīcijās Eiropā, bet tas nav īstais "goda pjedestāls", uz kuru tiekties. Lielāko daļu no šīm traumām mēs varam novērst paši, un tas nebūt neprasa lielus naudas līdzekļus, kā varbūt varētu domāt. Daudz svarīgāk, lai katrā ģimenē tiktu sasniegtas "dzirdīgas ausis", kas apzināsies potenciālos riskus un gribēs tos novērst, lai nodrošinātu saviem bērniem drošu vidi tur, kur bērni jūtas vispasargātākie, - savās mājās," norāda Bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.

Tāpēc SPRK un Veselības ministrija veido kampaņu “Bērnam droši”, kurā izstrādāti septiņi izglītojoši videoklipi un informatīvs buklets par bērniem bīstamām vietām mājās risinājumiem drošības uzlabošanai. Tāpat vecākus aicinās aizpildīt digitālu testu un aplūkot īpašu interaktīvu stendu, lai pārliecinātos, cik bērnam droša ir viņu dzīvesvieta. Kampaņas laikā norisināsies informatīvi izglītojoši pasākumi visā Latvijā un citas bērnu drošību veicinošas aktivitātes.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti