Bērna privātums interneta vidē. Kas jāzina vecākiem!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Interneta vidē bieži neapdomīgi ir bērni, sazinoties ar svešiniekiem, publicējot sensatīvus foto, pat dodoties uz tikšanos ar svešiniekiem. Izrādās, ka paši vecāki vieglprātīgi izturas pret savu bērnu drošību internetā, nepārbaudītiem avotiem nosūtot foto, video un privātu informāciju par saviem bērniem. Kas jāzina vecākiem, internetā publiskojot datus par saviem bērniem.

"Net-Safe Latvija" Drošāka interneta centra sociālie eksperimenti apliecina, ka vecāki samērā vieglprātīgi izturas pret bērnu privātumu internetā. Arī paši bērni neapzinās, ka svešinieki var piekļūt viņu sociālajos tīklos ievietotajai informācijai un to izmantot.

"Diemžēl mūsu sabiedrībai ir raksturīga vieglprātīga attieksme pret privātu informāciju –   gan vecāku, gan bērnu publiskie profili un privātā dzīve svešiniekiem ir kā uz delnas. Tāpat vērojams kritiskās domāšanas trūkums – pirms sūtīšanas mēs nemaz nepārbaudām, kam tiek sūtīta informācija. Rezultātā mēs viegli varam kļūt par krāpnieku un ļaundaru upuriem," atzīst "Net-Safe Latvija" Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Psiholoģe Dace Bērziņa šādu vecāku nekritisku rīcību skaidro ar pašu personiskās pieredzes trūkumu – ne visi apzinās, ka, ievietojot informāciju virtuālajā vidē, tiks zaudēta kontrole pār to.

Otrs iemesls – vecāki īsti neapzinās savas vēlmes izcelt sevi caur savu bērnu un tāpēc kritiski nenovērtē situācijas riskus, kas varētu būt saistīti tieši ar bērnu. Piemēram, vai kāds neizmantos manis nosūtītās bērnu fotogrāfijas, video u.c. ļaunprātīgi? Tāpat svarīgi ir pavaicāt sev, vai bērns pats vēlas iesaistīties šajās aktivitātēs un vai tā informācija, kas par bērnu ir nonākusi virtuālajā telpā, neradīs viņam arī turpmāk nepatīkamas situācijas?

Ieteikumi vecākiem:

  • Ja nepārbaudām, kam sūtām informāciju - kļūstam par krāpšanas upuriem. Pārbaudiet, kam sūtāt savu privāto informāciju! Īpaši, ja tā ir par jūsu bērnu!
  • Pazūd iespēja kontrolēt privātās informācijas izplatību.
  • Bērna tiesības uz privātumu (vēlme nebūt internetā).
  • Vai tavs pusaudzis priecāsies par foto internetā, kurā viņš redzams četru gadu vecumā vannā?
  • Vai zini, kas redzēs un kādiem nolūkiem izmantos tavu bērnu fotogrāfijas?
  • Izvērtējiet, kam uzticēties internetā!
  • Izpētiet sociālo tīklu privātuma iestatījumus!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti