Barkavas gurķi jau tuvu gatavībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šobrīd pilnos ziedos pushektāra platībā ir Madonas novada Barkavas pagastā esošais, vēl padomju laikā celtais, siltumnīcu komplekss, kur jau nākamnedēļ tiks novākta pirmā gurķu raža. Gludie un lauku gurķi šeit tiks aktīvi audzēti līdz Jāņiem, vēlāk visas siltumnīcu platības aizņemšot tomātu stādi.

 

“Gurķi iestādīti, nākamnedēļ jau vāksim pirmo nelielo ražu, uz Lieldienām būs vairāk. Audzējam gurķus, tomātus - siltumnīcu gludos gurķus, šeit ir lauku gurķi, un pēc tam stādīsim tomātus uz aprīļa kādu otru pusi,” plašo, vēl padomju gados celto siltumnīcu kompleksu Madonas novada Barkavas pagastā izrāda uzņēmuma “Aiva G” valdes locekle Silvija Grudule, kura ar gurķu un tomātu audzēšanu nodarbojas jau aptuveni 20 gadus.

“Pirmos gurķus mēs šonedēļ jau savā veikaliņā aizvedīsim, kādus pāris kilogramus. Kur ir siltāk, tur ir pirmie, un nākamnedēļ jau būs jāvāc. Viņš tagad ir maziņš, bet izaug ļoti ātri, nedēļas laikā būtībā jau būs gatavi pirmie gurķi. Lauka gurķi būs ar maiju,” stāsta Grudule.

Barkavā jau izsenis audzē īsaugļu gludos gurķus, un Silvija Grudule neņemas spriest, vai šāda tipa gurķi vēl kur Latvijā šobrīd tiek audzēti.

„Gribētos dabūt tādā īsā apritē kaut kādus 20 kilogramus no kvadrātmetra, vairāk diez vai,” prognozē siltumnīcu saimniece, atzīdama, ka lielākai ražai arī sezona būtu jāsāk agrāk un ilgāk tā jāturpina. “Viens stāds vidēji dod kilogramu gurķu nedēļā – tā tiek uzskatīta par labu ražu”

Šeit Barkavā gurķus audzēs līdz Jāņiem, tad tos visā siltumnīcu platībā nomaina tomāti, kuri tos audzē līdz vēlam rudenim. Tomātu stādiņi jau gatavi izstādīšanai 2000 kvadrātmetru platībā, kam pēc ziemas tiek likts stiklojums, norāda Silvija Grudule. Kopējā Barkavas siltumnīcu platība, kur šobrīd rosās kopumā četri darbinieki, ir 7000 kvadrātmetru liela, no tiem lielāko daļu šobrīd aizņem gurķu stādi.

“Katram gurķim tiek pievadīts vadiņš, katram gurķim barība pievadīta individuāli, un te viņi tiek baroti. Gurķiem ir izstrādāta receptūra katrai augšanas stadijai, uzlikts kompjūterī laistāmais režīms, nav jau kā kādreiz - vagas vilkām, šļūtenes vilkām, minerāļus ar spaiņiem kaisījām,” stāsta Silvija Grudule, atklādama, ka galvenais darbs gurķu audzēšanā ir ražas novākšana, atlapošana, ķekaru kalibrēšana un guldīšana, “te ir diezgan daudz – piecarpus tūkstoši stādu, un katram ir jāuztin diedziņš pa 6-8 metri, tad ir jābrauc uz ratiem jāizkar, katrs gurķītis jāpiesien, un te divas reizes nedēļā iet meitenes pietin gurķus, jo viņi aug ļoti ātri,” ražošanas procesu atklāj siltumnīcu saimniece. Lielie un jau ziedošie gurķu stādi, kas tūlīt sāks dot ražu, izstādīti marta vidū.

„Gurķi dod ražu pēc diviem mēnešiem – iesēj, izstādi, sāk ziedēt un otrajā mēnesī uz beigām jau ir raža, bet tomāti jāaudzē ļoti ilgi,” stāsta dārzkope.

Barkavā audzētie gurķi nonākot galvaspilsētas vairumtirdzniecības bāzēs, bet par labākajiem pircējiem uzņēmuma „Aiva G” valdes locekle Silvija Grudule tomēr atzīst vietējos iedzīvotājus. Uzņēmēja arī īpaši izjūt pēdējā laika tendenci pircējiem izvēlēties vietējo preci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti