Baltiešu asinīs atrod kosmētikas, sadzīves ķīmijas, krāsu un laku pēdas

Baltijas vides foruma Igaunijas un Lietuvas biroji ir veikuši dārgas asnisanalīzes, lai uzzinātu, kādas endokrīno sistēmu bojājošas vielas iekļuvušas cilvēku asisnritē. Izrādās, ka asinīs atrastas pat 12 dažādas endokrīno sistēmu bojājošas vielas.

Kampaņas "Padomā pirms pērc" ietvaros Lietuvā un Igaunijā veikts samērā dārgs pētījums, kurā analizētas asinis 20 cilvēkiem (pa 10 katrā no Latvijas kaimiņvalstīm), lai noteiktu dažādu vielu klātbūtni.

Asinīs tika meklēti ftalāti, polibromētie difenilēteri un perfluorētie savienojumi. Pirmie ir smaržās, nagu lakās, plastamsās.

Polibromētie difenilēteri atrodami liesmu slāpējošās vielās, kuras atrodamas arī dīvānos, lai tie ugunsgrēka gadījumā nedegtu ar liesmu, bet gruzdētu.

Tie atrodami arī tekstilizstrādājumos, elektroprecēs un būvmateriālos. Pēdējā grupa tiek izmantoti pārklājumos, piemēram, teflona pannās, vai priešmetos ar ūdens atgrūšanas īpašībām.

Visu cilvēku asinīs tika atrastas šīs vielas, pastāstīja Baltijas vides foruma eksperts Valters Toropovs. Vismazākais endokrīno sistēmu ietekmējošo vielu skaits asinīs bija piecas, savukārt "pirmrindnieku" asinīs tika atrastas 12 vielas, kas organismā nonākušas ar kosmētikas, sadzīves ķīmijas, krāsu, laku, teflona pannu starpniecību.

Pētījumā tika analizētas 40 vielas, kuras tika fiksētas Baltijas iedzīvotāju asinīs. Trīs kaitīgās vielas tika atrastas cilvēku asinīs, kuri ir vidējos gados un izteikti seko saviem patēriņu produktiem, tai skaitā, apģērbam ar specifiskām īpašībām.

Tie cilvēki, kuru asinīs tika atrastas 12 ķīmiskās vielas, ir gados jauni un izmanto modernās pasaules patēriņu kultūras sniegtās vielas. Viņu finansiālās iespējas var būt plašākas, kā tiem, kuru asinsaina ir labāka.

Pilns raidījuma "Zaļais vilnis" ieraksts, kurā ir arī sižeti par vālodzēm un akcijas "Pieķer būvgružotāju" noslēgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti