Austrumu slimnīcā veikta unikāla zemmēles kaula operācija – nav ziņu par līdzīgiem gadījumiem pasaulē

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) veikta unikāla operācija. Pacientei tika saīsināts zemmēles kaula rags, kas bija nospiedis iekšējo miega artēriju, radījis asinsvadu sašaurinājumu 70% apmērā, būtiski ietekmējot gan pašsajūtu, gan arī kopējo dzīves kvalitāti. Zinātniskajā literatūrā nav ziņu par līdzīgiem gadījumiem pasaulē, informēja slimnīcā.

RAKUS Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas klīnikas, Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs skaidroja – zemmēles kauls ir vienīgais ar citiem kauliem nesaistītais kauls cilvēka skeletā. Tam ir divi tādi kā ragi un viens no tiem retā operācijā saīsināts.

“Zemmēles kauls piedalās kā atbalsta punkts rīšanas un runāšanas funkciju nodrošināšanā. Tam abās pusēs atrodas divi ragi. Šajā gadījumā pacientei kreisās puses rags bija izaudzis par garu, ieaudzis starp artērijām, nospiežot iekšējo miega artēriju. Iekšējā miega artērija apasiņo galvas smadzenes. Ja tā tiek nospiesta, rodas būtisks asinsvadu sašaurinājums un asinsrites traucējumi galvas smadzenēs,” slimnīcas paziņojumā skaidroja Dzalbs.

Paciente vairāk nekā gadu izjuta regulāras galvassāpes, bet aptuveni četrus gadus viņu nomocīja galvas reiboņi. Minētajam sievietei papildu bija arī līdzsvara traucējumi, nestabilitāte un dzirdes traucējumi kreisajā ausī.

Sākotnēji paciente vērsusies pie Rīgas Austrumu slimnīcas asinsvadu ķirurga Jāņa Rozentāla. Veicot izmeklējumus un kopā ar radiologiem un invazīvajiem radiologiem pārskatot datortomogrāfiskas angiogrāfijas izmeklējumu attēlus, ārsti secināja, ka asinsvados strukturālu bojājumu nav – veselības problēmas bija radījis zemmēles kaula lielais rags.

Operācija tika veikta 8. maijā. Tā ilga pusotru stundu un noritēja veiksmīgi. Pēc operācijas pacientes veselības stāvoklis uzlabojās necerēti ātri, un trīs dienas vēlāk – 11. maijā – viņa jau devās mājup. Pēcoperācijas periodā nav nepieciešama rehabilitācija, vien divu nedēļu garumā jāierobežo fiziskās slodzes aktivitātes.

“Sākotnēji biju pārliecināts, ka veselības stāvokļa uzlabojumi būs sagaidāmi pēc vairākiem mēnešiem, taču, 10. maijā, dodoties apraudzīt pacienti, viņa mani sagaidīja smaidoša un priecīga. Pirmo reizi vairāku gadu laikā viņai nesāpēja galva, nebija reiboņu un līdzsvara traucējumu. Šis pavisam noteikti manā pieredzē ir pirmais šāds gadījums, un esmu patiesi gandarīts, ka, pateicoties multidisciplināras ārstu komandas darbam, mums ir izdevies palīdzēt! Operācija bija ļoti atbildīga – vajadzēja atbrīvot nospiestos maģistrālos asinsvadus, kas apgādā ar asinīm galvas smadzenes. Pirms operācijas telefoniski konsultējos ar pieredzējušo, ilggadējo mūsu nodaļas vadītāju otolaringologu Juri Tāru, kurš Rīgas Austrumu slimnīcā nostrādājis turpat 40 gadus. Kopīgi vienojāmies par iespējami labāko operācijas taktiku,” norādīja Dzalbs.

Lai arī regulāras galvassāpes, reiboņi un pasliktināta dzirde ir diezgan izplatīti simptomi, dakteris Romāns Dzalbs iesaka tomēr sākotnēji vērsties pie otoneirologa. Šāda patoloģija ir vērojama tikai ļoti retos gadījumos.

Kaut arī zinātniskajā literatūrā aprakstīti vēl trīs šādi gadījumi visā pasaulē, konkrētais gadījums ir vienīgais, kurā patoloģijai bijusi abpusēja ietekme uz miega artērijām.

“Šajā gadījumā viens no tiem ragiem – lielais rags bija izteikti garāks, iespiedās starp abām miega artērijām – starp iekšējo un ārējo. Un būtiski nospieda iekšējo miega artēriju, radot klīniski nozīmīgus asinsrites traucējumus galvas smadzenēm. Ņemot vērā, ka šai pacientei principā ir abpusēja problēma, kuru mēs vispār literatūrā neatradām, plāns ir izoperēt otru pusi un tad publicēt šo gadījumu starptautiskā literatūrā,” atklāja mediķis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt