Rīta Panorāma

Rīta panorāma

Rīta Panorāma

Esiet uzmanīgi uz ledus! Intervija ar Gintu Krastiņu

Unikāla balsenes operācija Austrumu slimnīcā

Austrumu slimnīcā ar unikālu operāciju pacientei glābj balsenes funkciju

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ķirurgiem ir ar ko lepoties, veicot līdz šim pasaulē nebijušu operāciju, glābjot pacientes balsenes funkciju.  

Operācija notika pagājušā gada decembrī, un ar to varam lepoties visā pasaulē.

RAKUS otolaringologs Romāns Dzalbs pastāstīja, ka pie viņa vērsās paciente pēc vairogdziedzera vēža operācijas. “Galvenā sūdzība bija viena no briesmīgākajām, ko cilvēks var just, – tā ir smakšana. Respektīvi, trūkst elpas. Šī ir ļoti biedējoša sajūta, un tika domāts, kā mēs varam viņai palīdzēt,” stāstīja Dzalbs.

Klasiski šādos gadījumos tiek veikta daļēja balsenes audu izņemšana, kas pēc tam atstāj ievērojamas sekas uz visu mūžu. Latvijas mediķiem radās plāns, kā varētu atjaunot balsenes funkciju, ļaujot pacientei atkal brīvi elpot, vienlaikus netraumējot balsi.

“Tas ir tehniski ļoti sarežģīts pasākums. Ir jāatbrīvo balsenes mugurējā siena no barības vada, kas pēc būtības ir viena siena, netraumējot barības vadu, pagriežot balsenes mugurējo daļu uz priekšu, principā apgriežot balseni par 180 grādiem,” stāstīja Romāns Dzalbs.

Šāda veida operācijas pēdējos gados pasaulē veiktas vairākkārtīgi.

Taču Latvijas mediķi nākamajā operācijas fāzē piedāvāja līdz šim nekur iepriekš neizmēģinātu metodi, izņemot nervu no pacientes kājas.

“Operācija ilga apmēram piecas stundas. Tās laikā tika pārstādīts nervs no pacientes augšstilba un tika veikta nerva sašūšana kaklā, tādējādi nodrošinot nerva impulsa pārvadi uz paralizēto balsenes muskuli. Uz šo metodi mēs skatāmies diezgan optimistiski, jo apasiņotie audi ir dzīvotspējīgi uzreiz. Tas varētu nodrošināt ātrāku nerva reģenerāciju, atjaunošanos un balsenes funkcijas atjaunošanos,” skaidroja RAKUS Plastiskās un mikroķirurģijas centra mikroķirurgs Jānis Zariņš.

Paciente šobrīd jau ir izrakstīta no slimnīcas. Nervam vajadzētu pilnībā atjaunoties sešu mēnešu laikā.

Bet jau tagad, divus mēnešus pēc operācijas, pacientei vairs nav novērojamas smakšanas epizodes un balss ir kļuvusi skaidrāka, ne tik piesmakusi.

“Šādas operācijas ir jaunums visā pasaulē. Mūsu veiktā operācijas modifikācija varētu nodrošināt vēl labākus rezultātus, nekā tas ir pasaules vadošajiem mikroķirurģijas centriem,” atzina RAKUS Plastiskās un mikroķirurģijas centra mikroķirurgs Kalvis Pastars.

“Mēs esam pārstādījuši audus, kuriem ir labāka asinsrite un līdz ar to labākas reģenerācijas spējas. Vienkārši sakot, nervs, kas ir ielikts iekšā, ātrāk atjaunosies un ar labāku funkcionālo rezultātu,” skaidroja Pastars.

Pacienti ar šāda veida traumām gan Latvijā, gan citur nav nekāds retums. Tāpēc šī jaunā metode nākotnē varētu tikt izmantota visā pasaulē.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti