Zināmais nezināmajā

Dalīties ar informāciju "kvantu valodā" jeb jaunā kvantu interneta ēra

Zināmais nezināmajā

ANO starptautiskais klimata pārmaiņu ziņojums: "sarkanais kods cilvēcei"

Latvijā veikts pirmais doktora darbs etnobotānikas jomā. Iepazīstina Inga Sīle

Augu pētniece: Arī ievām un pelargonijām piemīt ārstniecisks efekts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arī parastajām ievām un pelargonijām piemīt ārstniecisks efekts, iepazīstinot ar sava etnobotānikas pētījumā rezultātiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja  Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniskā asistente Inga Sīle.

Pētniece Sīle savā promocijas darbā piecos doktorantūras studiju gados izpētījusi 40 tūkstoš latviešu tautas ticējumu jeb ārstniecības pierakstu, no tiem atlasīti vairāk nekā 1900, kuros identificēti un aprakstīti 211 ārstniecības augi, bet 59 no tiem atrasts ārstnieciskās iedarbības zinātniskais pamatojums Eiropas valstu monogrāfijās.

Papildus Sīle veica eksperimentus ar tautas ārstniecības pierakstos bieži minēto augu – ievas un pelargonijas – ekstraktiem. Pētniece pierādīja to pretiekaisuma īpašības, apstiprinot tautas ārstniecības pierakstos fiksētos novērojumus. Izpētīts arī ievas potenciāls kosmetoloģijā, secinot, ka augam piemīt pretnovecošanas efekts.

“Parastā ieva ir viens no ticējumos visbiežāk minētajiem augiem, bet aptiekā šodien neatradīsim ne ievas tēju, ne kosmētikas produktu, ne zāles.

Tādēļ šis augs mums šķita interesants sīkākai izpētei. Ticējumos augs galvenokārt izmantots iekaisuma procesu mazināšanai. Mēs vēlējāmies laboratorijā pārbaudīt, vai pretiekaisuma efekts ievām ir,” skaidroja pētniece.

Savukārt pelargoniju padziļinātai izpētei izvēlējās, jo tas ir viens no biežāk izmantotajiem svešzemju augiem, ko audzē istabā uz palodzes: “Labāk zināmas ir pelargoniju lapas, bet mūsu mērķis bija pētīt pelargonijas sakņu efektus.”   

Nav tā, ka vienam augam ir tikai viena iedarbība, skaidroja pētniece: “Augs sastāv no daudz dažādām aktīvajām vielām. Parasti tās vielas, kas ir vislielākajā koncentrācijā, nosaka galveno indikāciju.”

Tāpat jāņem vērā, ka auga ķīmisko sastāvu var ietekmēt dažādi faktori – klimatiskie apstākļi, dažādas sēnītes, slimības un kukaiņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti