Audriņos jau 10 gadus sadzīvo ar NATO radaru

Lauka vidū neparasta izskata objekts – saukts arī par vietējo citplanētiešu šķīvīti. Tas ir trīsdimensiju radiolokators Audriņos, kas jau desmit gadus kontrolē gaisa telpu 450 kilometru rādiusā un 30 kilometru augstumā.

Brīdī, kad savulaik, NATO ekspertu grupa atzina Audriņus kā piemērotāko vietu radara uzstādīšanai, vietējie iedzīvotāji bija ļoti neapmierināti – tika savākti pat  20 tūkstoši parakstu pret tā būvniecību. Galvenais, par ko iedzīvotāji baidījās vai elektromagnētiskais starojuma ietekmē nepasliktināsies viņu veselība.

Šodien dažs atzīst, ka nekas viņa dzīvē un veselības stāvoklī no militārā kaimiņobjekta nav mainījies, bet kādam liekas, ka visas slimības ar to vien izskaidrojamas. Pirms radara uzstādīšanas zinātnieki veica aprēķinus un konstatēja, ka tā radītā elektromagnētiskā starojuma leņķis - un intensitāte tuvumā dzīvojošajiem cilvēkiem nav kaitīgs.

NBS pārstāvis Anatolijs Reidzāns saka, ka personāls, kas strādā tur jau no paša sākuma, neizjūt nekādas veselības problēmas un norāda, ka elektromagnētiskais starojums, kas rodas no mobilā telefona ir spēcīgāks par to, ko rada radars. Arī Audriņu pagasta iedzīvotāju veselības monitoringa pārbaudēs, salīdzinot ar pārējo Latviju, nav konstatēti  saslimšanas gadījumi, kas būtu attiecināmi tikai uz radara tuvumā dzīvojošajiem.

Kopš radara uzstādīšanas Aizsardzības ministrija ieguldījusi kopumā 141 000 latu Audriņu tuvumā esošo septiņu pagastu feldšerpunktu iekārtu iegādei un telpu sakārtošanai. Par šo naudu Audriņos tagad ir baktericīdā lampa, kardiogrāfs, veikts kosmētiskais telpu remonts, nomainīti ēkai logi un jumts. Tā pat iedzīvotājiem kādu laiku bija pieejamas bezmaksas veselības pārbaudes kā asins analīžu nodošana un sievietēm mammogrāfs. Šobrīd gan papildus izmeklējumi vairs netiek finansēti. Tas satrauc vietējos iedzīvotājus un jo īpaši vecākā gājuma. Audriņu ģimenes ārste Ingrīda Doroško uzskata, ka cilvēkiem noteikti būtu nepieciešamas valsts apmaksātas pārbaudes, lai slimību varētu konstatēt jau agrīnā stadijā. Izmeklējumi būtu nepieciešami ne vien radara tuvumā dzīvojošajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt