Atviļņa slimību nedrīkst ignorēt. Skaidro ārste

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atviļņa slimība ir ļoti izplatīta problēma starp pacientiem, kas vēršas pie gastroenterologa. Šī slimība arī būtiski ierobežo pacientu dzīves kvalitāti un to noteikti nevajadzētu ignorēt, Latvijas Radio 2 padomu ciklā "Dzīvo vesels" skaidroja gastroenteroloģe un gastrointestinālās endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite.

Gastroenteroloģe un gastrointestinālās endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viņa norādīja, ka atviļņa slimības pacienti sūdzas par dedzināšanu aiz krūšu kaula, par skābām atraugām, grēmām, diskomfortu, reizēm pat sāpēm. "Jāatzīmē, ka mēs diezgan bieži sastopamies arī ar atipiskām sūdzībām, kas varētu būt gan sāpes kaklā, gan kamola sajūta kaklā, klepus," skaidroja ārste.

Vilkoite norādīja, ka, endoskopiski izmeklējot pacientus, parasti ārsti redz izmainītu barības vadu, proti, iekaisīgus procesus barības vadā.

"Atkarībā no iekaisuma smaguma šādiem pacientiem mēs varam rekomendēt arī atbilstošu terapiju, kas saārstē erozijas iekaisīgos bojājumus un arī mazina pacientiem klīniskās izpausmes jeb sūdzības," viņa norādīja.

Kāpēc atviļņa slimībai ļoti jāpievērš uzmanība?

Viens no iemesliem ir Bareta barības vads, kas ir hroniskas izmaiņas barības vadā, kad bojājums jeb atvilnis ir ilgstošs, hronisks, neārstēts un nekontrolēts. Šādas izmaiņas barības vadā var rezultēties ar barības vada adenokarcinomu jeb vēzi.

"Parasti šādiem pacientiem, kam ir sūdzības par tipiskiem simptomiem, mēs iesakām noteikti ieturēt diētu, skatīties, lai ikdienā pacients nepārforsētu kofeīnu saturošus dzērienus, kas pamatā ir simptomu veicinātājfaktors. Tāpat arī citrusaugļi, citrusaugļu sulas, skābas ogas, visi tomātu produkti, kečups, tomātu zupas, tomātu sulas."

Tāpat ārsti atviļņa slimības pacientiem iesaka fiziskas aktivitātes un ļoti bieži rekomendē arī fizioterapeita konsultācijas, jo fizioterapeitam zināmi īpaši vingrojumi, kas varētu padarīt šaurāku muskuli starp kuņģi un barības vadu.

"Smagos gadījumos, protams, šādiem pacientiem ir apsverama arī ķirurģiska terapija, kad šo muskuli mēs varam arī sašūt un padarīt šaurāku, lai skābe tik lielā apjomā nenonāk barības vadā un nekairina to, taču, protams, šī taktika  jebkurā gadījumā jāizrunā ar speciālu ķirurgu un pirms tam jāveic arī specifiski papildu izmeklējumi," uzsvēra Vilkoite.

Ārste skaidroja, ka pieejami arī daudz un dažādi medikamenti, kurus rekomendē individuāli. "Bet pamatā lielākoties šādiem pacientiem mēs rekomendējam tā saucamos protonu sūkņa inhibitoru grupas medikamentus, kas bloķē skābes izdalīšanos no kuņģa gļotādas un tādā veidā pasargā pacientus gan no barības vada iekaisuma, gan arī no klīniskām izpausmēm un sūdzībām par tipisko dedzināšanu, sāpēm un diskomfortu krūtīs," viņa teica.

Mediķu padomi rubrikā "Dzīvo vesels"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti