Atbildīgs dzīvesveids sākas ekoskolās

26. maijā, Ropažu vidusskolā notiks ceturtais ekoskolu Atbildīgā dzīvesveida kampaņas reģionālais pasākums ar mērķi - palīdzēt saskatīt saikni starp mūsu dzīvesveidu, ikdienas izvēlēm un to nozīmi vides aizsardzībā un dabas resursu efektīvā izmantošanā, pavēstīja organizatoru pārstāvis Daniels Trukšāns.

Aizritējuši jau trīs reģionālie pasākumi un gūts daudz plašāks priekšstats gan par cilvēku ikdienas aktivitātēm videi draudzīga dzīvesveida īstenošanā, gan arī par šķēršļiem un iespējamajiem risinājumiem

Ikviena cilvēka dzīvē ir jāpieņem atbildīgi lēmumi. Uz to norāda arī viena no Atbildīga dzīvesveida kampaņas lektorēm Jana Simanovska, Ekoskolu jauniešiem sniedzot piemērus iz savas vienpadsmit gadīgās meitas Katrīnas dzīves: “Katrīna var izvēlēties pie draudzenes braukt ar velosipēdu, iet ar kājām vai pajautāt mammai, lai aizved, tātad viņai jāpieņem atbildīgs lēmums”. Jana arī vaicā jauniešiem, kuru no risinājumiem izvēlētos viņi, vairākums paceļ roku par velo un kājām iešanu, tomēr ir arī tādi, kas kautrīgi atzīst, ka pavaicātu vecākiem, lai viņus aizved.

“Es gribētu uz skolu braukt ar velosipēdu, bet bieži aizguļos, un tad vecākiem mani jāved”, “Es gribētu šķirot atkritumus, bet nav konteineru pie mājas, kur to darīt”, “Es gribētu izslēgt visas elektroierīces pa nakti, bet reizēm tas aizmirstas vai ir slinkums”. Šādas un citādas atbildes uz savām lapiņām raksta jaunieši, skaidrojot, kādu videi draudzīgu rīcību viņi vēlētos ie viest savā ikdienā, bet, kam nespēj saņemties. Jauniešiem jāsaprot, ka būtiski vispirms sev pavaicāt un apzināties, kas ir šķēršļi, kāpēc rīcība netiek uzsākta. Tie var būt materiāli vai tehniski, pārāk maz informācijas par tēmu, emocionāli šķēršļi, kā arī morālā attieksme. Lai pārvarētu šķēršļus un rīcību tomēr uzsāktu, tiek ieteikta šada ķēdīte: izmantot uzsākšanas pieredzi no kāda, kas to jau dara, izdomāt un īstenot radošas idejas, kas palīdzētu uzsākt rīcību, noteikt rīcības regularitāti - cik bieži un daudz esmu gatavs darīt.

Bez lekcijām un darbnīcām kampaņa paredz aktivitātes “Iepazīsti ekoskolas”, kas vērstas tieši uz viesiem - skolām, kas interesējas par ekoskolu programmas praktisko izpausmi. Pēcāk norisināsies astoņas izzinošas darbnīcas, kuru veidošanā piedalīsies ekoskolu pārstāvji, radošā veidā iepazīstinot pārējos ar programmas astoņām tēmām. Dienas beigās dalībnieki dosies nelielā pārgājienā, to noslēdzot ar “pikniku planētai” - simbolisku ēdienreizi, kas sastāvēs no vietējas, bioloģiski audzētas  un visādi citādi “planētai draudzīgas” pārtikas. Līdztekus piknikam, dalībniekiem būs iespēja foto un video darbnīcās izveidot savu “solījumu planētai”, kas vēlāk tiks rādīts plašākai sabiedrībai.

Skolas, kas vēlas pievienoties uz pasākumiem, bet nav Ekoskolu programmā, aicinātas rakstīt uz [email protected] Dalība pasākumos ir bezmaksas.

Noslēdzošais atbildīga dzīvesveida kampaņas reģionālais pasākums notiks 29. maijā Valmierā, Vidzemes Augstskolā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt