Dienas ziņas

Krievija un sabiedrotie Kazahstānu pametīs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ASV cilvēkam veiksmīgi pārstāda cūkas sirdi

ASV pirmoreiz veikta veiksmīga cūkas sirds pārstādīšana cilvēkam

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) mediķiem pirmo reizi izdevies cilvēkam veiksmīgi pārstādīt cūkas sirdi. Dzīvnieku orgānu pielāgošana mūsu organisma vajadzībām nākotnē varētu palīdzēt atrisināt akūto donoru orgānu trūkumu.

Merilendas Universitātes Medicīnas centra speciālisti informēja, ka 57 gadus vecais pacients pēc unikālās operācijas jūtas labi, taču pagaidām nav iespējams prognozēt tālāko  notikumu attīstības gaitu.

Pacientu Deividu Benetu pirms vēsturiskās operācijas atzina par nepiemērotu cilvēka orgānu pārstādīšanai. Šādu lēmumu bieži pieņem tad, ja potenciālajam saņēmējam ir ļoti slikta veselība. Un, kā apgalvo, ārsti, bija jāpieņem lēmums, vai veikt eksperimentālu operāciju ar cerību, ka Benets izdzīvos, vai ļaut viņam nomirt.

“Mēs viņam nesolījām sliktāku iznākumu, kā tas būtu tradicionālās ārstniecības gadījumā. Cerējām uz labāko.

Viņš mums teica, ka cer izdzīvot, bet, ja tas neizdosies, mēs kaut ko būsim iemācījušies.

Katru dienu ar šo kungu iemācāmies ko jaunu, bet, protams, vēlētos, kaut mēs zinātu vairāk. Līdz šim esam priecīgi par lēmumu veikt operāciju, un arī pacienta seju klāj liels smaids,” pauda Merilendas Universitātes Medicīnas skolas ārsts Bārtlijs Grifits.

Operācija ilga aptuveni septiņas stundas un pacients trīs dienas pēc jaunās sirds iegūšanas jūtas labi un cer pēc iespējas ātrāk atsākt normālu dzīvi. Ilgtermiņa sekas gan šādai procedūrai vēl nav zināmas.

“Transplantācijas vēsturē neviens cilvēks nav saņēmis cūkas sirdi. Šī ir pirmā reize. Vienmēr tika apgalvots, ka ksenotransplantācija ir un paliek tikai nākotne, tomēr es gribētu teikt, ka ksenotransplantācija kļuvusi par tagadni,” sacīja Merilendas Universitātes Medicīnas skolas ārsts Muhameds Mohudins.

Mediķi arī informēja, ka gatavošanās šādai operācijai ilga vairākus gadus un tajā izmantota ģenētiski modificēta dzīvnieka sirds. Tikai šādas izmaiņas spēj nodrošināt, ka cilvēka organisms neatgrūž svešo orgānu.

Lai pārstādītu cūkas sirdi, ASV Pārtikas un zāļu pārvalde decembra beigās šai operācijai deva ārkārtas apstiprinājumu. Cūkai, kuras sirdi pārstādīja Benetam, veica gēnu modifikāciju, lai atbrīvotu no vairākiem gēniem, kuru dēļ cilvēka ķermenis orgānu varētu atgrūst. Mediķi cer, ka operācijas ilgtermiņa sekas būs pozitīvas. Šobrīd ASV ik dienu mirst 17 cilvēki, kuri nav varējuši sagaidīt donoru, bet vēl aptuveni 100 000 ir gaidīšanas sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt