"Gāju nodot asinis, kā jau ierasts katru mēnesi, vismaz reizi mēnesī. Tas jautājums tikai nesen parādījās, šī gada martā," stāstīja Edgars, kurš pamanījis, ka asins donora anketā ir jauns jautājums vīriešiem –"Vai Jums pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijušas seksuālas attiecības ar vīrieti?".
"Tātad, aizgāju uz turieni, aizpildīju anketu. Dodos iekšā pie ārsta, pamana, ka es esmu atzīmējis to jautājumu un pavaicā man – vai jums ir viens konkrēts partneris. Vai pēdējo sešu mēnešu laikā neesat mainījuši partnerus. Uz ko es atbildēju, ka nē, jo man ir vīrs, es esmu precējies ar vīrieti, tad viņa teica – nav nekādu problēmu," stāstīja vīrietis.
Edgars atzīst, ka, ieraugot anketu, bijis diezgan lielā šokā, jo pēdējo reizi šādu jautājumu asins donoru anketās manījis 2005. gadā.
Valsts asins donoru centra direktores vietniece Anita Daugavvanaga skaidro, ka tajā gadā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka kritērijus asins nodošanas aizliegumam personām, kuru dzimumuzvedības dēļ pastāv liels risks.
"Noteikumi par cilvēku asiņu un asins komponentu savākšanu, testēšanu, apstrādi, uzglabāšanu un izplatīšanu kvalitātes un drošības standartiem. Tā ir tā normatīvā bāze, kas mums ir pamatu pamats. Un, protams, ir Eiropas Parlamenta rekomendācijas, un tā kā mēs esam Eiropas Savienības dalībvalsts mums ir jāievēro tas, ko norāda Eiropa un Eiropas direktīvas. Un sakarā ar šīm Eiropas parlamenta rekomendācijām mēs pilnveidojām jautājumus," atzīst Daugavvanaga.
Proti, sākotnēji asinsdonoru anketā bija viens jautājums, kas kopš šī gada marta paplašinājies trijos jautājumos.
"Pirmais jautājums ir – vai Jums kādreiz bijušas seksuālas atteicības par naudu, un būtība ir tāda, ka seksuālo pakalpojumu sniegšana par naudu ir saistīta ar augstu seksuālo transmisīvo infekciju pārnešanas risku; tas nāk no Eiropas Parlamenta rekomendācijām. Otrs jautājums ir – vai jums pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijušas seksuālas attiecības ar vīrieti; tas ir jautājums vīriešiem, tātad vīrietim ar vīrieti. Jautājums anketā ievietots tādēļ, jo tiek uzskatīts, ka vīrietim ar vīrieti sekss tiek uzskatīts ar augstāku HIV inficēšanās risku," skaidro Daugavvanaga.
Viņa vienlaikus norāda, ka konkrētus datus nevar nosaukt, jo Latvijā šādi pētījumi nav bijuši, bet pamatojas uz citu valstu pētījumiem.
"Un jautājums sievietēm – vai Jums pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijušas seksuālas attiecības ar vīrieti, kuram ir bijis seksuāls kontakts ar citu vīrieti. Arī jautājums ir ievietots ar domu, jo pastāv augstāks HIV inficēšanās risks," stāsta Valsts asins donoru centra pārstāve.
Valsts asins donoru centrs uzskata, ka Latvijā nenotiek donoru diskriminācija seksuālas orientācijas dēļ. Atteikumu nosaka riskantas seksuālas uzvedības dēļ. Svarīgi ir rūpēties, lai nodotās asinis būtu atbilstošas pieņemtajiem standartiem.
"Varbūt šie jautājumi, ja tiek izcelti ārpus konteksta, šķiet diskriminējoši, bet, ielikti kontekstā blakus citiem jautājumiem, tie parādās kā viens no. Tas, ka Latvijā ir sensitīva attieksme pret seksuālajām minoritātēm, nav nekāds noslēpums," spreida Rīgas Stradiņu Universitātes docents Vents Sīlis.
Neskatoties uz sensitīvo attieksmi, Latvija ir viena no tām retajām valstīm, kurā homoseksuāli cilvēki var nodot asinis. Daudzās valstīs šī iespēja cilvēkiem ir liegta. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs vīriešiem, kuriem pēdējā gada laikā ir bijušas seksuālas attiecības ar citu vīrieti, asinis ziedošana ir liegta.