Arvien vecākiem vīriešiem kļūstot par tēviem, Lielbritānijā jauniešiem iesaka iesaldēt spermu

Lai pēcnācēji būtu veselīgāki un tos nepiemeklētu dažādas veselības problēmas, vīriešu sperma būtu jāiesaldē jau 18 gadu vecumā un jāuzglabā ar iespēju to izmantot vēlāk, atsaucoties uz dažādiem britu bioētikas ekspertiem, vēsta BBC.

Šāda ideja klajā nākusi, jo, vīrietim radot bērnu arvien lielākā vecumā, palielinās bērna autisma, šizofrēnijas un citu psiholoģisku vai psihiatrisku traucējumu varbūtība.

Doktors Kevins Smits no Albertejas Universitātes uzsver, ka spermas bankām „vajadzētu būt par normu”. Tiesa, šī ideja jau ir kritizēta par savu mākslīgo pieeju bērnu radīšanā, norāda BBC.

Anglijā un Velsā vidējais vecums, kad vīriešiem ir pirmais bērns, ir 33 gadi, lai gan vēl 1990.gadu sākumā tas bija 31 gads.

Smits uzsver, ka pat neliels vīrieša un attiecīgi bērna veselības riska pieaugums var atstāt lielu ietekmi uz visu nāciju. „Es domāju, ka no plašāka sabiedrības viedokļa mums par to ir jāuztraucas – tas ir reāls un izteikts drauds,” viņš pauda. „Ir pienācis laiks nopietni uztvert tēvu vecumu un to ietekmi uz nākamo bērnu paaudzi,” norādīja Smits.

Viņš piedāvā radīt spermas banku, no kuras vecāki vīrieši varētu paņemt savu agrāk jaunībā nodoto spermu. Tas nozīmētu, ka nebūtu bioloģisku šķēršļu vīrietim kļūt par tēvu arī vēlīnā vecumā, ja vien sperma iepriekšējos gados jau nodota bankā. Pēc Smita teiktā, ideālais spermas nodošanas vecums ir 18 gadi.

Ik gadu par uzglabāšanu būtu jāmaksā 150 līdz 200 mārciņu jeb apmēram 211 līdz 281 eiro.

Šefīldas Universitātes androloģijas profesors Alans Peisijs šādu ideju gan neatbalsta. „Tas ir viens no vissmieklīgākajiem ieteikumiem, ko es pa ilgiem laikiem esmu dzirdējis,” sacīja Peisijs. Viņš uzsver, ka riski bērna veselībai, ja tēvs jau ir gados,  „patiešām ir ļoti mazi”. Turklāt pastāv arī citas grūtības un jautājumi. „Mēs zinām, ka vairumam vīriešu spermu nav iespējams ļoti labi sasaldēt. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik maz spermas donoru,"  norādīja Peisijs un piebilst: „Līdz ar to vīrieši, kuri 18 gadu vecumā būs sasaldējuši savas spermas, lai tās izmantotu vēlāk, pirms ģimenes dzīves sākšanas, pēc savu sievu lūguma dosies uz vienu vai divām izmeklēšanas procedūrām”.

Tam piekrīt profesors Ādams Balens. Arī viņš neatbalsta universālas spermas bankas izveidi. „Tā ir ne tikai ļoti mākslīga pieeja dzemdēšanas procesam, bet arī kļūdaina drošības sajūta, jo tehnoloģijas nevar garantēt mazuli,” saka Balens. Viņš brīdina, ka sasaldēta sperma nav tik auglīga un svaiga kā jauna.

„Es nedomāju, ka mums būtu visiem vīriešiem un sievietēm jāiesaka uz nenoteiktu laiku iesaldēt olšūnas un spermu. Mums būtu jāatbalsta visi jaunie pāri radīt bērnus – tam ir nepieciešama filozofiska sociālās izpratnes maiņa,” viņš piebilst.

Britu Androloģijas biedrības vadītāja Šīna Luisa ir līdzīgas domās. „Vīriešiem ir jādomā par savām ģimenēm daudz agrāk [nekā šobrīd]. Mums ir jānorāda, ka patiešām ir daudz labāk gan vīriešiem, gan sievietēm radīt bērnus 20 un 30 gadu vecumā,” saka Luisa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt