Kā labāk dzīvot

Rūpes par acu veselību vasarā

Kā labāk dzīvot

Stādām ķirbjus un āra tomātus, mēslojam rozes: dārza dabi jūnijā

Kas ir psihosomatiski traucējumi un kā tos ārstēt?

Ārsts: Arī rīta kafija var traucēt miegu

Daļai cilvēku diennakts ritma traucējumus var izraisīt arī ļoti agri no rīta iedzerta kafija, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja ārsts-psihoterapeits Ernests Pūliņš-Cinis.

Daudziem ikdienas paradums ir dzert kafiju ļoti agri no rīta – tūdaļ pēc pamošanās. "Ja jums tas netraucē, dzeriet, kad gribat, bet ir cilvēki, kam tas izjauc diennakts ritmu, un brīdī, kad jāiet gulēt, rodas problēmas,” pastāstīja ārsts.

No rīta cilvēkam dabiski ceļas kortizols jeb stresa hormons. “Kortizola iedarbība ir pilnīgs pretstats melatonīna darbībai, un tā ietekmē mums ir vieglāk pamosties.

Cilvēkam var būt ļoti automātisks un dabīgs ritms, ko arī kafija no rīta var jaukt ārā,” paskaidroja Pūliņš-Cinis.

Kafija ir mūsu kultūrā populārs dzēriens, ko mēreni lietot nav ne vainas, taču jāatceras, ka tas ir diezgan spēcīgs stimulants, kas daļu cilvēku var tiešām spēcīgi ietekmēt.

"Tas arī var pastiprināt kādu simptomātiku, it īpaši sirdsdarbību. Var arī paātrināt zarnu tranzīta laiku, kad parādās "ātrās kājas"," norādīja rezidents psihoterapijā Dāvis Liepa.

Mērenība jāievēro arī, dzerot kafiju dienas otrā pusē, jo kofeīna sadalīšanās periods ir diezgan ilgs – apmēram sešas piecas stundas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti