День за днем

Древесина - наше всё?

День за днем

Достижения латвийской науки-2015: профилактика рака и экономичное топливо

Скоро и в вашем доме: дымовые детекторы

Ārstiem un medmāsām gripas laikā par savu veselību jāgādā pašiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tāpat kā grūtnieces, gados vecāki cilvēki un citas sociālās grupas, arī ārsti ir gripas infekcijas riska grupa, kuriem rekomendē vakcinēties pret lipīgo vīrusu. Gripas epidēmijas laikā ģimenes ārstiem būs jādodas arvien biežākās vizītēs pie pacientiem uz mājām, bet ārstiem slimnīcās smagāk sirgstošie pacienti jāaprūpē. Pašlaik gan valsts nav noteikusi atbalsta pasākumus mediķiem, un par gripas vakcīnām, kā arī savu ārstēšanos, ārstiem jāmaksā pašiem. Atsevišķos gadījumos to dara viņu darbavieta. Savukārt ģimenes ārstiem par savu veselību pilnā mērā jāmaksā pašiem.

Gripa ir slimība, kas ik gadu paņem daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīvības. Arī šogad jau vairāki cilvēki no komplikācijām miruši un Slimību profilakses un kontroles centrs steidz prognozēt epidēmijas sākumu. Valsts pilnībā vai daļēji gripas vakcīnas sedz atsevišķām sociālajām grupām, kā, piemēram, grūtniecēm, gados vecākiem cilvēkiem, maziem bērniem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. Riska grupa ir arī ārsti un medmāsas, kas sirgstošajiem pacientiem sniedz veselības aprūpi. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā personālam vakcināciju apmaksā jau vairākus gadus, stāsta slimnīcas ārsts infektologs Uga Dumpis.

"Protams, ka ārsti un māsas slimo, nenāk uz darbu vai nāk slimi, jo ir dežūrā pierakstījušies un ir jādežūrē, nav, kas aizstāj. Nāk ar temperatūrām, tā tas varētu būt, un tāpēc [vakcināēsana] ir absolūti rekomendējama," saka Dumpis.

Katru gadu slimnīca apzina, cik darbiniekiem vakcīnas nepieciešamas, un tās iepērk par savu naudu.

"Cita lieta, ka, protams, pareizi būtu, ka šāds pasākums tiek ierēķināts tarifā un visai valstij, visām slimnīcām. Tas, protams, būtu jaukāk, jo mūsu slimnīca, manuprāt, ir no retajām, kas apmaksā. Nav tā, ka lielākā daļa Latvijas slimnīcu apmaksā saviem darbiniekiem vakcināciju pret gripu," turpina Dumpis.

Potes neapmaksā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca, kurā strādā arī Māsu asociācijas viceprezidente Inese Budzila. Medmāsas ar pacientiem kontaktē visbiežāk, un, lai gan pašas slimnīca vakcīnas neapmaksā, Budzila aicina medmāsas interesēties, vai viņu darbavietās ir šāda iespēja.

"Protams, jebkura persona, kas strādā ārstniecības iestādē, pieder pie šīs riska grupas, kas varētu saslimt ar infekcijas slimībām, arī ja mēs runājam konkrēti par gripu. Es domāju, ka māsām pašām ir jābūt ļoti aktīvām, jārunā ar darba devēju, jāveido šī diskusija," saka Budzila.

Atšķirībā no slimnīcām par vakcīnām pašiem jāmaksā visiem ģimenes ārstiem, kas pie sirgstošajiem pacientiem gripas laikā brauc uz mājām.

"Ģimenes ārstam īpaši valsts neko nenodrošina, nekādas īpašas kaut kādas potes vai kas cits nav. Nav tā, ka mums, piemēram, gripas vakcīnas būtu par kaut kādu atlaidi vai lētāk, tas tā nav. Es neesmu [neko] tādu pat dzirdējis, ka pašiem ārstiem kaut kas tiktu vai medicīnas māsām, teiksim, kaut kādas priekšrocības. Individuāli aizsardzības līdzekļi mums ir pašiem jāiegādājas, teiksim, šīs maskas un vakcīna, ja mums tāda ir vajadzīga, nekas jau cits īpaši nepasargā," atklāj Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Veselības ministrija iespēju kaut daļēji apmaksāt gripas vakcīnas arī ārstiem un medmāsām neapsver. Tā oficiāli noteikusi, ka izvēle – maksāt vai nemaksāt - atstāta katras ārstniecības iestādes ziņā, un potes izmaksas varot segt arī ar veselības apdrošināšanas polisēm.

"Valstī nav noteikta kārtība attiecībā uz to, vai iestādei būtu jānodrošina darbinieku vakcinācija pret gripu, un šāda kārtība nav noteikta ne attiecībā uz ārstniecības iestāžu personālu, ne attiecībā uz citu iestāžu personālu. Katra iestāde var lemt, kādā veidā un vai šo situāciju risināt. Ir ārstniecības iestādes, kur vakcinācija pret gripu tiek apmaksāta saviem darbiniekiem. Ja mēs runājam par citām iestādēm, tad, piemēram, arī šo jautājumu iespējams risināt ar veselības apdrošināšanas polisēm, kas iekļauj arī vakcināciju pret gripu," informē ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Risks saslimt ar gripu ir lielāks arī tiem cilvēkiem, kas ikdienā strādā tiešā kontaktā ar daudziem cilvēkiem. Tie ir, piemēram, skolotāji un pakalpojumu sfērā strādājošie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti